Niezapomniana wycieczka po gminie Hańsk

  • 31.08.2020, 11:49
  • ---
Niezapomniana wycieczka po gminie Hańsk
Przez gminę Hańsk wiedzie najkrótsza droga z Lublina nad jezioro Białe, ale również szlak turystyczny rowerowy Lublin – Wola Uhruska. Jadąc rowerem z Lublina przez Urszulin można wstąpić do enklawy Poleskiego Parku Narodowego i zobaczyć tzw. Bagna Bubnów.

To tu wjedziemy na niezwykle popularną ścieżkę dydaktyczną „Czachary” z wieżami widokowymi na piękne torfowiska węglanowe. Jadąc dalej, warto zobaczyć lokalną ścieżkę rowerową, prowadzącą na tzw. okop (średniowieczne stanowisko archeologiczne), obok którego z wieży widokowej możemy podziwiać kompleks łąk - Krowie Bagno. Ten zespół użytków zielonych zachwyca nie tylko ogromną przestrzenią (4-6 tys. ha), ale też wielobarwnością i zmiennością krajobrazu - łąk, pól i pięknych zadrzewień śródpolnych. Stąd to już tylko krok do urokliwego, dzikiego i mało uczęszczanego jeziora Krychowskiego. Kontynuując podróż rowerową, możemy też odbić na północ i zobaczyć miejscowość Krychów, dawne przedwojenne więzienie i później podobóz tragicznego Sobiboru.

Prosta i wygodna droga doprowadzi nas do Hańska. Tu możemy to wszystko jeszcze raz ujrzeć z kościelnej wieży widokowej, zobaczyć pomnik księdza Jana Dolinowskiego i wstąpić do mini muzeum regionalnego, zlokalizowanego w szkole podstawowej w Hańsku. Tutaj też możemy odpocząć pod zadaszeniem przy remizie i udać się na ucztę potraw regionalnych do restauracji Biały Młyn. Dalej 7-kilometrowy trakt leśny poprowadzi nas do Woli Uhruskiej. Można też udać się do Dubeczna i zobaczyć (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wycieczki) produkcję szkła w miejscowej Hucie.

Spod huty kierujemy się na wieżę widokową, z której widać rozległy teren wyrobisk potorfowych, a parę kilometrów dalej jezioro Dubeczyńskie, perełkę wodną położoną wśród torfowisk. Tu bez trudu odnajdziemy rosiczkę, roślinę żywiącą się owadami. A potem przez Żdżarkę i Lutę już tylko kilka kilometrów nad jezioro Białe.

Gmina Hańsk to doskonałe miejsce na rowerowe i piesze wypady. Piękna przyroda, niesamowite krajobrazy i mało uczęszczane tereny przyciągają turystów, którzy od zgiełku i tłumu wolą spokój, ciszę i odgłosy natury.

„Gmina Hańsk kulturą stoi” – tak się o niej mówi. Nie bez przyczyny. Są tu dwa piękne domy kultury i organizowanych jest blisko 100 wydarzeń kulturalnych rocznie, na które serdecznie zapraszają zawsze życzliwi włodarze i mieszkańcy gminy.

---

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe