Słowiańska wioska zakotwiczy w Horodysku

  • 28.08.2020, 18:58 (aktualizacja 28.08.2020, 19:00)
  • GD
Słowiańska wioska zakotwiczy w Horodysku Fot. UG Leśniowice
29 sierpnia na plaży zbiornika Maczuły w Horodysku przez jeden dzień będzie można odwiedzić Słowiańską Wioskę, a w niej wziąć udział w warsztatach tradycyjnego rękodzieła, pokazach rzemiosła, słowiańskiej mody, tańców i pradawnej kuchni z obowiązkowym wypiekiem podpłomyków i zupą z pokrzywy.

Stoiska z lokalną naturalną żywnością przygotują nasze Koła Gospodyń Wiejskich. Muzycznie tło wydarzeniu zapewnią lokalni artyści – recital akordeonowy na ludową nutę zaprezentuje Karol Szornal, wystąpi również Zespół Śpiewaczy Rakołupianki z Rakołup. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Kapela Drewutnia z Lublina.

Podczas wydarzenia wykłady o wyjątkowych odkryciach, jakich dokonano na terenie Horodyska zaprezentują naukowcy z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Gośmci będą dr Tomasz Dzieńkowski i dr Jacek Łojek. Obaj uczestniczyli w pracach archeologicznych na terenie gminy. Będzie też okazja do rozmowy ze studentami kierunku archeologia, którzy zajmują się opracowywaniem odkrytych na Maczułach eksponatów.

Lokalizacja i tematyka wydarzenia „Biesiada Słowiańska” są ściśle powiązane z historią Horodyska i zbiornika Maczuły. W latach 2004-2005 na tym terenie przeprowadzono badania archeologiczne. Wyniki ich okazały się unikatowe na skalę wschodniej Europy. Odkryto wówczas ponad 300 różnoczasowych obiektów osadowych, 7 grobów szkieletowych i 20 tysięcy zabytków zlokalizowanych na niewielkiej przestrzeni, co odzwierciedla procesy osadnicze zachodzące na tym terenie od okresu neolitu po wczesne średniowiecze. Jednym z ciekawszych ustaleń jest odkrycie pozostałości osady założonej przez Słowian, która istniała w tym miejscu w VI-VII wieku.

Program imprezy:

godz.15.00 Słowiańska Wioska

Przez cały czas trwania imprezy będzie działać obozowisko Słowian, a w nim: warsztaty rękodzieła, tradycyjnego rzemiosła, kulinarne, interaktywne gry i zabawy zręcznościowe i siłowe, pokazy ogniowe, pokaz mody i tańców słowiańskich, prezentacje stroju i uzbrojenia Słowian, stoiska z tradycyjną żywnością przygotowane przez KGW.

godz.16.00 Słowiańskie dziedzictwo

Rozmowa z dr Tomaszem Dzieńkowskim i dr Jackiem Łojkiem oraz studentami z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie (z udziałem publiczności).

godz.17.00 Co nam w duszy gra

Występy lokalnych artystów: Karol Szornal - Recital akordeonowy, Zespół Śpiewaczy RAKOŁUPIANKI

godz.18.30 Kapela Drewutnia (Lublin)

Folkowa gwiazda wieczoru

godz. 20.30 Taniec z ogniem

Widowisko ogniowe na zakończenie wieczoru.

Wstęp na imprezę bezpłatny. W związku z panującymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 na terenie wydarzenia będzie obowiązywał odrębny regulamin.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe