Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Protest i rezygnacja sołtysa

14 sierpnia mieszkańcy Białki wybrali nowego sołtysa. Marian Kiszczak zastąpił Marka Wójtowicza, który zrezygnował z funkcji w ramach protestu. Czarę goryczy przelał brak działań ze strony władz i urzędu gminy w sprawie ujednolicenia nazewnictwa trzech części wsi oraz numeracji domów na terenie sołectwa.
Protest i rezygnacja sołtysa

- W zebraniu wiejskim udział wzięło 16 mieszkańców. Marian Kiszczak był jedynym kandydatem, który został wybrany większością głosów. Nowy sołtys Białki pełnił już tę funkcję w przeszłości. Teraz będzie ją sprawował do końca bieżącej kadencji - mówi sekretarz gminy Krzysztof Gałan.

 Podczas zebrania Marek Wójtowicz złożył sprawozdanie z dotychczasowej działalności. Nie powiedział wprost, dlaczego postanowił zrezygnować z funkcji sołtysa. Z jego słów można było wywnioskować, że współpraca z urzędem gminy nie była taka, jakiej oczekiwał.

Przed rezygnacją próbował przeforsować działania zmierzające do definitywnego zakończenia prac związanych z uporządkowaniem nazewnictwa i numeracji domów znajdujących się na terenie Białki. Sołectwo dzieli się bowiem na trzy obszary: Białkę wieś (rejon przy drodze wojewódzkiej nr 842), Białkę PSO (rejon spółdzielni mieszkaniowej i stadniny koni) i Białkę POHZ (skrót po dawnym państwowym ośrodku hodowli zarodowej i rejon przy drodze gminnej w pobliżu sklepu i kaplicy). Napisał nawet petycję do urzędu gminy w tej sprawie, którą poparło ponad 100 mieszkańców.

W piśmie argumentował, że sama wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik przyznawała mu rację w rozmowach i na spotkaniach z mieszkańcami, że ten istniejący chaos powinien być jak najszybciej rozwiązany. Trzy odrębne nazwy wsi i numeracje stwarzają bowiem problemy służbom medycznym, straży pożarnej, kurierom, policji i przyjezdnym. Zebrał nawet w tej sprawie ponad 100 podpisów od mieszkańców.

Przypomniał, że "procedura nadawania numerów porządkowych nieruchomości jest czynnością materialno-techniczną i należy do zadań gminy". Tak wynika bowiem z art. 47a i art. 47b prawa geodezyjnego i kartograficznego. Szybkie zakończenie prac w tym zakresie pozwoliłoby na normalizację życia w sołectwie.

"Petycja w sprawie zmiany numeracji porządkowej nieruchomości w Białce została rozpatrzona negatywnie, z uwagi na zdecydowany sprzeciw mieszkańców sołectwa Białka wyrażony na piśmie 6 grudnia oraz podczas zebrania 15 lutego br." - czytamy w odpowiedzi na pismo zamieszczone w biuletynie informacji publicznej Urzędu Gminy Krasnystaw.

Marek Wójtowicz postanowił zrezygnować z funkcji najwyraźniej po tym zebraniu. Wójt wydała zarządzenie o wyborach uzupełniających 10 marca br. Jednakże z powodu wprowadzenia stanu epidemii oraz przeciągającego się okresu luzowania obostrzeń sanitarnych, nowego sołtysa Białki wybrano dopiero w połowie bieżącego miesiąca. Sam zainteresowany wypełniał obowiązki do czasu wyłonienia jego następcy.

- Negatywne rozpatrzenie petycji było poniekąd powodem mojej rezygnacji, ale wpłynęło na nią również kilka innych czynników. Jeśli o tym zdecydowanym proteście mieszkańców mowa, to wyraziło go 80 osób. Na zebraniu były natomiast jedynie pojedyncze głosy przeciwne zmianie numeracji, która zresztą nie jest ciągła i logiczna. Ubolewam, że w demokratycznym kraju głos większości mieszkańców nie został wzięty pod uwagę. Uważam, że zbyt łatwo zrezygnowano z podjęcia dalszych działań, do których gminę obliguje prawo - komentuje Marek Wójtowicz.

Były sołtys był aktywny w wielu dziedzinach. Na sesjach rady gminy zabierał głos w ważnych sprawach, często w bezkompromisowy sposób.  Między innymi półtora roku temu pytał, czy ludzie mają wystawić pomnik" braku urzędniczej empatii dla potrzeb mieszkańców". Chodziło wówczas o zwłokę i zaniedbania władz w sprawie budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej w Białce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Jeszcze nie skończyli na osiedlu a już rozkopany dojazd, totalna porażkaData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:46Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczynają pracę - będą utrudnienia!Autor komentarza: ZachodniakTreść komentarza: Czas najwyższy skończyć ten bałagan całe osiedle rozkopane prawie przez rok znaki polikwidowane na ulicach anarchia, przez kwartał na przystanku "egipskie ciemności" Czym się tu chwalić? Nikomu nie życzę takiego rozgardiaszuData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:44Źródło komentarza: Chełm. Nowe asfaltowe "dywaniki" na os. ZachódAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Brawo! Bardzo dobry wybór!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 18:15Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Specjalistka od wszystkiego. A na czym ona się nie zna? Do rana można by wyliczać na czym się nie zna. Typowy nominat jedynej słusznej. Gdyby w sejmiku nie było pisiorów, to i ona bujała by we Włodawie. Gdyby była specjalistą to pracowała by w jednej firmie. A tak ze stołka na stołek skacze matołek.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 17:59Źródło komentarza: Chełm. Agnieszka Kruk została dyrektorką szpitalaAutor komentarza: bławatTreść komentarza: posiadłość na MajorceData dodania komentarza: 25.04.2024, 16:36Źródło komentarza: Żony polityków ujawnią swój majątek? Zdecydują o tym... politycy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama