Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

Nabór lepszy niż przed rokiem

Niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego ogłoszone zostały wyniki rekrutacji do szkół prowadzonych przez samorząd powiatu. Licea i technika przyjęły dwie trzecie z 518 absolwentów szkół podstawowych. - To o prawie 10 proc. lepiej niż przed rokiem - komentuje wicestarosta Marek Nowosadzki.
Nabór lepszy niż przed rokiem
Najwięcej uczniów przyjętych zostało w Zespole Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie

Autor: Fot. kuratorium.lublin.pl

Przyczyny udanego naboru wicestarosta upatruje m.in. w ciekawej ofercie edukacyjnej, którą przygotowały powiatowe licea i technika. Łącznie przyjęły 346 uczniów. Inne placówki wybrał co trzeci tegoroczny ósmoklasista.

- W poprzednich latach absolwenci gimnazjów przychodzili do naszych szkół w wieku 16 lat, natomiast ósmoklasiści kończą teraz szkoły podstawowe w wieku 15 lat. Obserwujemy, że ten rok różnicy ma kolosalne znaczenie, bo wielu uczniów chce jeszcze zostać w domu. Nie można też wykluczyć, że ich rodzice obawiali się wysyłania swoich dzieci do większych aglomeracji z powodu obecnej sytuacji epidemicznej - uważa Nowosadzki.

Najlepszy nabór był w Zespole Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie, gdzie przyjętych zostało 105 uczniów. Utworzone zostały tam 4 klasy pierwsze. Największym powodzeniem cieszył się kierunek technik informatyk. Wybrało go 31 osób. Będą też następujące oddziały: technik elektryk (25 uczniów), technik hotelarstwa i technik geodeta (22) oraz technik mechanizacji rolnictwa i technik optyk (27).

Naukę w Zespole Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie wybrało 87 ósmoklasistów. Utworzona została jedna klasa branżowa z 30 uczniami, która będzie kształciła w zawodach: murarz-tynkarz, kucharz i mechanik pojazdów samochodowych. Do tego dochodzą jeszcze dwa oddziały: technik żywienia i usług gastronomicznych (30) oraz technik pojazdów samochodowych i technik ekonomista (27).

W krasnostawskich liceach lepszy nabór miało I LO im. Władysława Jagiełły, gdzie przyjęto 72 osób. Utworzone zostaną trzy klasy pierwsze: politechniczna (31 uczniów), humanistyczna (17 uczniów) i  biologiczno-chemiczna (24 uczniów). Aby dostać się do tego "ogólniaka", trzeba było osiągnąć minimum 100 pkt. z egzaminu ósmoklasisty.

Po raz pierwszy próg punktowy został wprowadzony w II LO im. Cypriana Kamila Norwida. Rada pedagogiczna ustaliła go na poziomie 70 pkt. Naukę w tym liceum wybrało 62 absolwentów szkół podstawowych. Będą się uczyli w klasach: europejskiej (24 uczniów), geoinformatycznej (21 uczniów) i dziennikarsko-prawniczej (17 uczniów).

Do Zespołu Szkół w Żółkiewce dostało się 20osób. Powstanie tam tylko jedna klasa pierwsza kształcąca w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa.

- Progi punktowe w liceach zostały ustalone w celu podniesienia poziomu kształcenia. Udało się również zrealizować w nich założenia dotyczące utworzenia tzw. klas jednolitych i jednościeżkowych. Z kolei w technikach większość klas jest jednokierunkowa. Mniejsza liczebność klas w naszych szkołach powinna wpłynąć zarówno na większą efektywność nauczania, jak i zachowanie bezpieczeństwa związanego ze sprawami covidowymi - mówi wicestarosta.

Dodaje, że wyniki tegorocznych matur nie zadowalają dyrektorów i zarządu powiatu. W powiecie krasnostawskim były niższe niż w latach poprzednich. Przyczyn upatruje w zawieszeniu zajęć, wprowadzeniu nauki zdalnej i przesunięciu terminu egzaminów dojrzałości o miesiąc.

- Maturzyści zakończyli rok szkolny pod koniec kwietnia, a egzaminy pisali w czerwcu. Okres tej przerwy oraz brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami mógł spowodować rozluźnienie i mniejszą mobilizację. Ponadto w tym roku trudniejsza była matematyki. Jeśli w całym kraju wyniki okazały się gorsze od oczekiwanych, to wina z pewnością nie leży po stronie uczniów i nauczycieli. Skala trudności arkusza zadań była zbyt wymagająca, aby zaliczyć ten przedmiot nawet na poziomie 30 proc. - uważa wicestarosta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama