Nabór lepszy niż przed rokiem

  • 26.08.2020, 16:27
  • GD
Nabór lepszy niż przed rokiem Fot. kuratorium.lublin.pl Najwięcej uczniów przyjętych zostało w Zespole Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie
Niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego ogłoszone zostały wyniki rekrutacji do szkół prowadzonych przez samorząd powiatu. Licea i technika przyjęły dwie trzecie z 518 absolwentów szkół podstawowych. - To o prawie 10 proc. lepiej niż przed rokiem - komentuje wicestarosta Marek Nowosadzki.

Przyczyny udanego naboru wicestarosta upatruje m.in. w ciekawej ofercie edukacyjnej, którą przygotowały powiatowe licea i technika. Łącznie przyjęły 346 uczniów. Inne placówki wybrał co trzeci tegoroczny ósmoklasista.

- W poprzednich latach absolwenci gimnazjów przychodzili do naszych szkół w wieku 16 lat, natomiast ósmoklasiści kończą teraz szkoły podstawowe w wieku 15 lat. Obserwujemy, że ten rok różnicy ma kolosalne znaczenie, bo wielu uczniów chce jeszcze zostać w domu. Nie można też wykluczyć, że ich rodzice obawiali się wysyłania swoich dzieci do większych aglomeracji z powodu obecnej sytuacji epidemicznej - uważa Nowosadzki.

Najlepszy nabór był w Zespole Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie, gdzie przyjętych zostało 105 uczniów. Utworzone zostały tam 4 klasy pierwsze. Największym powodzeniem cieszył się kierunek technik informatyk. Wybrało go 31 osób. Będą też następujące oddziały: technik elektryk (25 uczniów), technik hotelarstwa i technik geodeta (22) oraz technik mechanizacji rolnictwa i technik optyk (27).

Naukę w Zespole Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie wybrało 87 ósmoklasistów. Utworzona została jedna klasa branżowa z 30 uczniami, która będzie kształciła w zawodach: murarz-tynkarz, kucharz i mechanik pojazdów samochodowych. Do tego dochodzą jeszcze dwa oddziały: technik żywienia i usług gastronomicznych (30) oraz technik pojazdów samochodowych i technik ekonomista (27).

W krasnostawskich liceach lepszy nabór miało I LO im. Władysława Jagiełły, gdzie przyjęto 72 osób. Utworzone zostaną trzy klasy pierwsze: politechniczna (31 uczniów), humanistyczna (17 uczniów) i  biologiczno-chemiczna (24 uczniów). Aby dostać się do tego "ogólniaka", trzeba było osiągnąć minimum 100 pkt. z egzaminu ósmoklasisty.

Po raz pierwszy próg punktowy został wprowadzony w II LO im. Cypriana Kamila Norwida. Rada pedagogiczna ustaliła go na poziomie 70 pkt. Naukę w tym liceum wybrało 62 absolwentów szkół podstawowych. Będą się uczyli w klasach: europejskiej (24 uczniów), geoinformatycznej (21 uczniów) i dziennikarsko-prawniczej (17 uczniów).

Do Zespołu Szkół w Żółkiewce dostało się 20osób. Powstanie tam tylko jedna klasa pierwsza kształcąca w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa.

- Progi punktowe w liceach zostały ustalone w celu podniesienia poziomu kształcenia. Udało się również zrealizować w nich założenia dotyczące utworzenia tzw. klas jednolitych i jednościeżkowych. Z kolei w technikach większość klas jest jednokierunkowa. Mniejsza liczebność klas w naszych szkołach powinna wpłynąć zarówno na większą efektywność nauczania, jak i zachowanie bezpieczeństwa związanego ze sprawami covidowymi - mówi wicestarosta.

Dodaje, że wyniki tegorocznych matur nie zadowalają dyrektorów i zarządu powiatu. W powiecie krasnostawskim były niższe niż w latach poprzednich. Przyczyn upatruje w zawieszeniu zajęć, wprowadzeniu nauki zdalnej i przesunięciu terminu egzaminów dojrzałości o miesiąc.

- Maturzyści zakończyli rok szkolny pod koniec kwietnia, a egzaminy pisali w czerwcu. Okres tej przerwy oraz brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami mógł spowodować rozluźnienie i mniejszą mobilizację. Ponadto w tym roku trudniejsza była matematyki. Jeśli w całym kraju wyniki okazały się gorsze od oczekiwanych, to wina z pewnością nie leży po stronie uczniów i nauczycieli. Skala trudności arkusza zadań była zbyt wymagająca, aby zaliczyć ten przedmiot nawet na poziomie 30 proc. - uważa wicestarosta.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe