Dla odkrywców historii i przyrody – Gmina Dubienka

  • 25.08.2020, 17:16
  • red
Dla odkrywców historii i przyrody – Gmina Dubienka Fot. UG Dubienka
Dubienka to dawne miasto o bogatej historii, leży w południowo - wschodniej części powiatu chełmskiego, w malowniczej dolinie Bugu. Przez miejscowość biegnie droga wojewódzka, popularna „Nadbużanka”.

Przez Gminę Dubienka przebiegają fragmenty dwóch szlaków PTTK: czerwony „Nadbużański” biegnący wzdłuż doliny Bugu przez miejscowości Horodło-Matcze-Starosiele-Dubienka oraz szlak niebieski im. Tadeusza Kościuszki prowadzący głównie leśną częścią Parku przez miejscowości: Dubienka- Starosiele-Maziarnia Strzelecka-Raciborowice. Cennym uzupełnieniem są dwie ścieżki dydaktyczne. Ścieżka przyrodnicza „Starorzecze Bugu” rozpoczynająca się w Starosielu i biegnąca doliną Bugu, wśród łąk, licznych starorzeczy i koryta rzeki oraz ścieżka przyrodniczo-historyczna „Lasy Strzeleckie”.

Warto zwiedzić: Najokazalszą budowlą w Dubience jest Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej z roku 1865. Świątynią wartą uwagi jest również cerkiew w stylu bizantyjsko-ruskim, która ostatnio przeszła gruntowny remont. Kapliczki przydrożne, krzyże, których jest w gminie kilkanaście, cmentarz żołnierzy polskich i rosyjskich poległych w 1920r. w Józefowie, kopiec Tadeusza Kościuszki w Uchańce upamiętniający żołnierzy polskich poległych w sławnej bitwie pod Dubienką, stoczonej 18 lipca 1792 r. przez polskie dywizje z wojskami rosyjskimi, magistrat (obecnie Urząd Gminy).

Przyroda: Strzelecki Park Krajobrazowy i jego okolice są istotnym ośrodkiem turystycznym regionu, o czym stanowią walory przyrodniczo-krajobrazowe oraz historyczne tego terenu. Szczególnie polecany jest amatorom turystyki pieszej i rowerowej. Istniejące ścieżki spacerowe i szlaki turystyczne wiodą przez interesujące przyrodniczo i krajobrazowo miejsca: mozaika pól i kolorowe łąki o bogatym składzie gatunkowym flory i fauny, malowniczo położona dolina Bugu, meandry, starorzecza Bugu czy różne typy siedliskowe lasów.

Wschodnim skrajem parku wytyczono odcinek „Nadbużańskiego” szlaku rowerowego regionu lubelskiego. Bazę noclegową zapewniają głównie kwatery agroturystyczne, zlokalizowane w na terenie gminy Dubienka.

red

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe