Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Dla odkrywców historii i przyrody – Gmina Dubienka

Dubienka to dawne miasto o bogatej historii, leży w południowo - wschodniej części powiatu chełmskiego, w malowniczej dolinie Bugu. Przez miejscowość biegnie droga wojewódzka, popularna „Nadbużanka”.
Dla odkrywców historii i przyrody – Gmina Dubienka

Autor: Fot. UG Dubienka

Przez Gminę Dubienka przebiegają fragmenty dwóch szlaków PTTK: czerwony „Nadbużański” biegnący wzdłuż doliny Bugu przez miejscowości Horodło-Matcze-Starosiele-Dubienka oraz szlak niebieski im. Tadeusza Kościuszki prowadzący głównie leśną częścią Parku przez miejscowości: Dubienka- Starosiele-Maziarnia Strzelecka-Raciborowice. Cennym uzupełnieniem są dwie ścieżki dydaktyczne. Ścieżka przyrodnicza „Starorzecze Bugu” rozpoczynająca się w Starosielu i biegnąca doliną Bugu, wśród łąk, licznych starorzeczy i koryta rzeki oraz ścieżka przyrodniczo-historyczna „Lasy Strzeleckie”.

Warto zwiedzić: Najokazalszą budowlą w Dubience jest Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej z roku 1865. Świątynią wartą uwagi jest również cerkiew w stylu bizantyjsko-ruskim, która ostatnio przeszła gruntowny remont. Kapliczki przydrożne, krzyże, których jest w gminie kilkanaście, cmentarz żołnierzy polskich i rosyjskich poległych w 1920r. w Józefowie, kopiec Tadeusza Kościuszki w Uchańce upamiętniający żołnierzy polskich poległych w sławnej bitwie pod Dubienką, stoczonej 18 lipca 1792 r. przez polskie dywizje z wojskami rosyjskimi, magistrat (obecnie Urząd Gminy).

Przyroda: Strzelecki Park Krajobrazowy i jego okolice są istotnym ośrodkiem turystycznym regionu, o czym stanowią walory przyrodniczo-krajobrazowe oraz historyczne tego terenu. Szczególnie polecany jest amatorom turystyki pieszej i rowerowej. Istniejące ścieżki spacerowe i szlaki turystyczne wiodą przez interesujące przyrodniczo i krajobrazowo miejsca: mozaika pól i kolorowe łąki o bogatym składzie gatunkowym flory i fauny, malowniczo położona dolina Bugu, meandry, starorzecza Bugu czy różne typy siedliskowe lasów.

Wschodnim skrajem parku wytyczono odcinek „Nadbużańskiego” szlaku rowerowego regionu lubelskiego. Bazę noclegową zapewniają głównie kwatery agroturystyczne, zlokalizowane w na terenie gminy Dubienka.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama