Starosta liczy na rządowe wsparcie

  • 22.08.2020, 16:29
  • TWA
Starosta liczy na rządowe wsparcie - Powiat nie dokłada do dróg gminnych, więc dlaczego dokładamy 50 proc. wkładu własnego dla powiatu. Trzeba to zmienić - uważa Tadeusz Pawłowski
Trzy wnioski o dofinansowanie z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych do modernizacji dróg złożyły władze naszego powiatu. Jeśli zdobędą środki, to nową nawierzchnię zyskają mieszkańcy gmin Stary Brus, Hańsk i Wola Uhruska. Niektórzy radni buntują się jednak, bo uważają, że gminy dokładają zbyt dużo do dróg powiatowych.

Pierwszy wniosek dotyczy przebudowy drogi powiatowej w Zamołodyczu w gminie Stary Brus. Do odnowienia przewidziano odcinek o długości 4,3 km. Drugi wniosek zakłada modernizację odcinka o długości 2,4 km między Kulczynem i Andrzejowem w gminie Hańsk. Połączy on odnowione już wcześniej odcinki tej drogi w Kulczynie oraz od Urszulina do Andrzejowa.

Trzeci projekt został złożony na drogę prowadzącą przez Kosyń (około 3,6 km) w gminie Wola Uhruska. Podczas ubiegłotygodniowej sesji radni tej gminy w głosowaniu intencyjnym opowiedzieli się za jej przebudową, choć będzie to miało poważne konsekwencje finansowe dla samorządu.

- Aby ograniczyć koszty, zrezygnowaliśmy z budowy chodnika i zjazdów na posesje. Przewidziano położenie dwóch warstw asfaltu oraz wykonanie poboczy z tłucznia. Mimo to wartość zadania oszacowano na 4 mln 463 tys. zł – tłumaczył wójt Jan Łukasik.

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia powiat otrzyma 2 mln 230 tys. zł dofinansowania. Drugie tyle, w ramach wkładu własnego pokryje wspólnie z gminą. Każdy samorząd wyłoży po około 1 mln 115 tys. zł.

- Musimy pamiętać, że ta inwestycja odbędzie się kosztem innych zadań, bo nie mamy w budżecie wolnych środków – przekonywał wójt.

Radni stwierdzili, że skoro w poprzedniej kadencji zgodzili się na modernizacje drogi powiatowej w Siedliszczu, to muszą zgodzić się też na poprawę nawierzchni w Kosyniu. Radny Tadeusz Pawłowski zasugerował jednak, aby wójt wystąpił do starosty o zmianę finansowania modernizacji dróg powiatowych przez samorządy gminne.

- Powiat nie dokłada do przebudowy dróg gminnych, więc myślę, że rozsądnym byłoby, gdyby gminy dokładały mniejszy wkład do dróg powiatowych, na przykład w stosunku 40:60. Proszę wójta o zorganizowanie spotkania z pozostałymi samorządowcami gminnymi w tej sprawie i przekonanie władz powiatu do zmiany podziału tych kosztów – apelował Pawłowski.

 

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe