Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Upały groźniejsze niż mrozy [RAPORT]

Ekstremalne temperatury to test wytrzymałości dla niektórych elementów samochodów.  Letnie niedbalstwo może przełożyć się na problemy podczas mrozów. Na co zwrócić uwagę przy obecnych wysokich temperaturach i jak poradzić sobie z usterkami?
Upały groźniejsze niż mrozy [RAPORT]

W czasie upałów trudno podróżować bez sprawnej klimatyzacji, a ta musi być regularnie serwisowana i używana. Jeśli ją uruchomimy, a nie czujemy chłodzenia, przyczyn usterki może być wiele. Jedynym rozwiązaniem jest sprawdzenie jej szczelności oraz sprawności poszczególnych elementów przed napełnieniem układu czynnikiem chłodniczym.

Akumulator, serce samochodu, często ma problemy zimą. Kierowcy tracą nerwy, gdy podczas mrozów nie mogą "obudzić" auta. Wbrew opiniom, to jednak nie mrozy, tylko upały, okazują się zabójcze dla baterii.  Może się rozładować już po kilku dniach postoju przy 30 st. C, szczególnie w przypadku leciwych aut. Nawet jeśli nie mamy potrzeby udawać się na dłuższy wyjazd, warto przynajmniej raz w tygodniu przejechać się samochodem, żeby podładować akumulator.

Kolejna kwestia to wycieki, spowodowane m.in. rozszczelnieniami pod wpływem wysokich temperatur. Nie warto wpadać w panikę, widząc kałużę pod samochodem, bo może to być skroplona para wodna z układu klimatyzacji. Powód do niepokoju pojawia się wtedy, gdy jest to plama oleju. Wtedy najlepiej w miarę szybko znaleźć miejsce wycieku, a następnie je uszczelnić.

Jeśli podczas jazdy w upalny dzień zauważymy, że temperatura płynu w chłodnicy utrzymuje się na wyższym poziomie niż środek skali, może to oznaczać awarię chłodnicy. Żeby sprawdzić, czy jest to większy problem, czy tylko chwilowa usterka, wystarczy wyłączyć silnik i poczekać aż się schłodzi. Jeżeli przy kolejnej podróży temperatura znów będzie zbyt wysoka, prawdopodobnie nie obejdzie się bez naprawy.

Podczas jazdy w upalny dzień możemy czuć intensywny zapach paliwa wewnątrz samochodu. Oznacza to, że paliwo pod wysokiej temperatury staje się bardziej lotne i czujemy go przez niedrożny układ odpowietrzania baku. Nie jest to powód do niepokoju, o ile zapach nie utrzymuje się również przy niższych temperaturach.

Przy wysokich temperaturach mogą się pojawiać problemy z działaniem centralnego zamka, ponieważ podatny na nie jest również układ elektryczny. Jeśli w upalny dzień drzwi samochodu nie otwierają się po naciśnięciu guzika na pilocie, zostaje tylko zastosować klucz. To oczywiście nie rozwiązuje problemu. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzała także w chłodniejsze dni, należy udać się na zweryfikowanie stanu elektroniki.

Warto również pamiętać, aby we wnętrzu nagrzanego samochodu nie zostawiać butelek z wodą, ponieważ może to doprowadzić do pożaru. Płyn narażony na działanie promieni słonecznych działa tak samo jak soczewka, skupiając intensywne światło w jednym punkcie, a materiałowa tapicerka wewnątrz auta może zapalić się błyskawicznie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama