Bociania selekcja naturalna

  • 21.08.2020, 07:30
  • DBEZ
Bociania selekcja naturalna
Młody bocian z Siedliszcza został porzucony przez rodziców. Przez kilka dni siedział osamotniony w gnieździe i wyglądało na to, że sam sobie nie poradzi, osłabnie w palącym słońcu i zdechnie. Zanim wszystkie służby zdołały skoordynować działania, by mu pomóc, jednak odważył się polecieć.

Alarmujący telefon w sprawie młodego bociana odebraliśmy we wtorek po południu. Zanim osoba, której los bocianów nie jest obcy, zaangażowała redakcję w pomoc, obdzwoniła wiele urzędów i instytucji. Bezskutecznie.

- Chęć pomocy jest, ale środków brak. Ściągnięcie bociana ze słupa to wcale nie jest taka prosta sprawa - zauważa pani Ilona.

Młody bocian od co najmniej trzech dni siedział sam w gnieździe. Nie latał i nikt go nie dokarmiał. Gmina Dubienka powinna być zainteresowana pomocą bocianowi, bo przecież na jej terenie od lat świętowany jest Dzień Bociana. Zdaniem jednak niektórych - trzeba zdać się na selekcję naturalną.

- Dopytywałam specjalistów, czy można go zwabić na dół. Usłyszałam, że absolutnie tego robić nie wolno. Nie wiadomo, w jakim jest stanie i czy sobie nie zrobi krzywdy. Może być na przykład zaplątany w sznurek - wyjaśnia nasza Czytelniczka. - Zwyżka zakładu energetycznego pracuje w Rejowcu-Fabrycznym i też nie przyjedzie. W gminie mi powiedzieli, że pan, który mógłby pomóc, jest na urlopie - dodała zasmucona.

Chełmska Straż Ochrony Zwierząt także w akcję chciała się zaangażować. Bocian jednak siedział na podłączonym do energii elektrycznej słupie...

Nam udało się skontaktować z Anna Szuper, specjalistką do spraw komunikacji w PGE Dystrybucja S.A. Miała szczere chęci pomóc bocianowi, ale zbliżała się godzina 15. Pracownicy zakładu kończyli już pracę. Następnego dnia chętnie by pomogli w wyłączeniu prądu i zabezpieczeniu terenu. Nikt na łapanie bociana się jednak nie pisał i nie trudno się temu dziwić. Przestraszony bocian może się bronić i dotkliwie podziobać i podrapać. To duży i ciężki ptak. Potrzebna więc była osoba z uprawnieniami wysokościowymi i ubraniem ochronnym. Może strażak ochotnik?

Zanim udało się to wszystko zgrać, bocian sam sobie pomógł. Zleciał ze słupa i dołączył do stada.

- Ustalałem już z Wojewódzką Dyrekcją Ochrony Środowiska w Chełmie i Chełmską Strażą Ochrony Zwierząt, że bociana zwabi się na dół i go złapie. Okazało się, że sam zlatuje na dół. Może jest słabszy, ale na razie nie ma powodu, żeby go łapać. Najgorzej jest, jak człowiek ingeruje w przyrodę. Zobaczymy, czy bocian zostanie na zimę, czy odleci z innymi - opowiada pracownik gminy Dubienka.

- Mój brat obserwuje tego bociana i go dokarmia, więc póki co, akcja wstrzymana - dodaje pani Ilona.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe