Tylko 8 km/h

  • 21.08.2020, 13:33 (aktualizacja 21.08.2020, 13:34)
  • MP
Tylko 8 km/h
Hulajnogi elektryczne stają się coraz powszechniejszym środkiem transportu, choć wciąż nie ma jasnych przepisów dotyczących ich używania w miejscach publicznych. Najbardziej sporną kwestią pozostaje to, że można się nimi poruszać po chodnikach, ścieżkach rowerowych i deptakach, co daje się we znaki pieszym i rowerzystom. Ministerstwo Sprawiedliwości chce załagodzić ten spór i wystąpiło z projektem regulującym dopuszczalną prędkość urządzeń transportu osobistego.

Projekt resortu sprawiedliwości to niejako odpowiedź na opieszałość Ministerstwa Infrastruktury w zakresie opracowania jasnych i klarownych przepisów dotyczących UTO. Zakłada on, że urządzeniem transportu osobistego będzie się można poruszać max. 8 km/h na chodnikach i deptakach, czyli miejscach, gdzie odbywa się ruch pieszych. Resort tłumaczy, że takie ograniczenie jest konieczne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Projekt ten uwzględnia nie tylko popularne hulajnogi elektryczne, ale również segwaye i inne konstrukcje, które fabrycznie posiadają limit prędkości 25 km/h. I tyle będzie można nimi jechać, aczkolwiek tylko na ścieżce rowerowej. Projekt ministerstwa nie obejmuje natomiast elektrycznych wózków inwalidzkich. 

Użytkownicy niewielkich pojazdów elektrycznych zwracają jednak uwagę na to, że w UTO nie ma prędkościomierzy, więc określenie tempa jazdy to... kwestia wyczucia. Dla porównania dodają, że 8 km/h to szybkość porównywalna z prężnym chodem. Prawdopodobnie wymusi to na producentach elektrycznych pojazdów montaż prędkościomierzy, szczególnie, że projekt ministerstwa przewiduje kary za poruszanie się nimi, jeśli nie spełniają wymagań technicznych. A te mogą mocno uderzyć po kieszeniach, bo sięgają nawet 5000 zł.

W myśl projektu, pojazdami UTO będzie można poruszać się także po ulicach, z tym, że max. 20 km/h.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe