Mieli pomagać na Litwie, ale przyjechali do Włodawy

  • 20.08.2020, 16:33
  • TWA
Mieli pomagać na Litwie, ale przyjechali do Włodawy
60 wolontariuszy z całego kraju przez dwa tygodnie pomagało przy budowie włodawskiego hospicjum. Kopali fundamenty pod ścianki działowe, plantowali teren, gruntowali i malowali ściany.

Młodzież przyjechała do Włodawy w ramach Ligi NGOs, czyli innowacyjnego programu, którego celem jest upowszechnienie i promowanie wartości społeczeństwa obywatelskiego. Podzielona była na dwie grupy, po 30 osób w każdym tygodniu. Zupełnie za darmo (jedynie w zamian za zakwaterowanie i wyżywienie) pomagali w pracach budowlanych i nie tylko. Poza kopaniem fundamentów oraz malowaniem ścian młodzi ludzie także kosili trawę na działce, na której powstaje hospicjum, aby piękniało nie tylko wnętrze budynku, ale i jego otoczenie.

Jak to się stało, że grupa wolontariuszy z różnych miast Polski, m.in. z Poznania, Wrocławia, Warszawy i Krakowa trafiła do naszego miasta? - Program realizuje jedna z organizacji pozarządowych, która wygrała konkurs w ramach funduszu sprawiedliwości. Jednym z założeń – oprócz warsztatów – jest wdrażanie praktyk dotyczących pracy społecznej na rzecz instytucji lokalnych. Z reguły są to wyjazdy zagraniczne. Ten był planowany na Litwę, gdzie młodzi ludzie mieli pomagać przy budowie powstającego tam hospicjum. Jednak ze względu na COVID-19 nie doszedł do skutku. Mariusz Zańko poinformował nas, że takiej pomocy potrzebuje hospicjum we Włodawie, więc przyjechaliśmy – tłumaczy wiceminister Marcin Romanowski, który chwycił za łopatę i pomagał w pracach budowlanych.

- Jesteśmy zadowoleni z każdego wsparcia, jakie otrzymujemy. Wolontariusze pomagają, na ile potrafią. Najważniejsze, że chcieli do nas przyjechać – mówi Andrzej Puchala, prezes Włodawskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum.

Placówka powstaje przy ulicy Pancerniaków we Włodawie. Jest duża, przestronna i co najważniejsze parterowa. Budynek o pow. użytkowej 960 mkw. podzielony jest na trzy części. Jedna przeznaczona jest na hospicjum, które rocznie będzie mogło obsłużyć nawet około 250 pacjentów, czyli o dwie trzecie więcej niż do tej pory. W drugim segmencie planowany jest zakład opiekuńczo-leczniczy, zaś w trzecim będzie tzw. część wspólna z kuchnią.

Budowa trwa już 10 lat i jest bardzo kosztowna. Do tej pory pochłonęła około 1,5 mln zł. Wszystkie środki stowarzyszenie pozyskało ze zbiórek.

- Wykańczamy część hospicyjną i ogólną. Czekamy na dostawę drzwi. Myślę, że lada dzień powinniśmy je otrzymać. Teraz potrzebujemy funduszy na zakup wyposażenia pomieszczeń, gniazd i opraw elektrycznych orz wyposażenia kotłowni gazowej, bo okazuje się, że ciepłownia miejska nie jest w stanie dostarczyć nam ciepła, jakiego będziemy potrzebowali. Musielibyśmy korzystać z najdroższej taryfy – wyjaśnia Puchala.

Bez naszego wsparcia Stowarzyszenie Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum nie dokończy inwestycji. Jak pomóc? Wystarczy przelać dowolną kwotę na rachunek bankowy Stowarzyszenia Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum: 68 1500 1373 1213 7003 8391 0000. Możemy pomóc także, przekazując 1 proc. z rozliczenia podatkowego. W deklaracji podatkowej należy wpisać nr KRS 0000181031.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe