Strefy wyznaczone, komisje kontrolują

  • 20.08.2020, 07:33 (aktualizacja 20.08.2020, 07:37)
  • DBEZ
Strefy wyznaczone, komisje kontrolują
Dryszczów, Klesztów, Rudno, Wołkowiany, Żmudź i Żmudź-Kolonia znalazły się w obszarze zapowietrzonym. To w związku z wykryciem ogniska ASF w Żmudzi. Wiemy, gdzie jeszcze zapukają kontrolerzy z inspektoratu weterynarii.

Pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu. Wirus afrykańskiego pomoru świń zaatakował chlewnię w Żmudzi.  Zachorowało i padło tam dziesięć świń. Stado liczące 450 sztuk wybito i poddano utylizacji. Ponadto Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chełmie zapowiedział kontrole wszystkich gospodarstw rolnych na terenie zapowietrzonym i zagrożonym.

- Jesteśmy w trakcie tych kontroli. Bardzo dobrze przebiegają. Nie ma potrzeby wzywać policji. Rolnicy umożliwiają inspektorom wejście na teren gospodarstwa. Żadnych nieprawidłowości, jak na razie, do mnie nie zgłoszono - mówi Arnold Sawicki, zastępca powiatowego lekarza weterynarii.

Obszar zapowietrzony w powiecie chełmskim obejmuje miejscowości w promieniu ok. 3 km wokół ogniska afrykańskiego pomoru świń. Nie ma tam żadnej innej chlewni. 22 gospodarstwa utrzymujące świnie są natomiast w obszarze zagrożonym, czyli w promieniu ok. 7 km poza obszar zapowietrzony. Jest tam ok. 1400 świń, w tym ok. 1200 w Czerniejowie. Tam również już byli, albo będą w tym tygodniu kontrolerzy.

Jak dotąd powiatowy inspektorat weterynarii nie znalazł żadnego niezarejestrowanego stada świń.  Kontrolerzy będą jednak jeszcze w tym tygodniu sprawdzali kolejne wsie, chodząc od gospodarstwa do gospodarstwa. Zgodnie z rozporządzeniem, w obszarze zagrożonym jest kilka miejscowości w gminie Białopole: Białopole, Grobelki, Teresin, Zabudnowo. Kontrole będą też w gminie Dorohusk miejscowościach: Kroczyn, Pogranicze, Skordiów. Wyznaczony obszar w gminie Dubienka to: Kajetanówka, Nowokajetanówka, Radziejów, Siedliszcze, Tuchanie. W gminie Kamień to: Andrzejów, Czerniejów, Haliczany, Kamień, Koczów, Majdan Pławanicki, Mołodutyn, Natalin, Pławanice, Rudolfin, Strachosław, Wolawce, a w gminie Leśniowice - Alojzów, Kumów Majoracki, Kumów Plebański, Poniatówka, Sarniak, Teresin, Wygnańce. Obszar zapowietrzony w Wojsławicach to: Huta, Krasne, Putnowice – Kolonia, Putnowice Wielkie, Turowiec, Wólka Putnowicka. Mapa zagrożeń obejmuje oczywiście miejscowości w gminie Żmudź: Annopol, Bielin, Gałęzów, Kazimierzówka, Ksawerów, Lipinki, Leszczany, Leszczany Kolonia, Maziarnia, Pobołowice, Pobołowice – Kolonia, Puszcza, Roztoka, Stanisławów, Syczów i Wólka Leszczańska.

- Mamy nadzieję, że nic więcej się nie wydarzy i nie będzie więcej ognisk. W ostatnim czasie wyniki badań dzików na obecność wirusa były ujemne. Jest kilka powiatów w naszym województwie, w których sytuacja jest o wiele gorsza - dodaje Sawicki.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe