Chmielaki przenoszą się do sieci

  • 18.08.2020, 08:44 (aktualizacja 18.08.2020, 08:53)
  • GD
Chmielaki przenoszą się do sieci Na takie widoki trzeba będzie poczekać co najmniej do przyszłego roku
W najbliższą sobotę i niedzielę rozpoczną się obchody jubileuszu Chmielaków Krasnostawskich, który potrwa cały rok. Covid-19 sprawił, że ogólnopolskie święto chmielarzy i piwowarów jest organizowane w zmienionej formule. Część wydarzeń będzie można obejrzeć wyłącznie w sieci.

Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku nie odbędą się koncerty i wydarzenia, które gromadziły rzesze amatorów piwa i dobrej zabawy. Niedzielną galę inaugurującą będzie można jednak oglądać online na oficjalnym kanale miasta Krasnystaw w serwisie YouTube. Początek o godz. 14.

- Obchody tak zacnego jubileuszu 50-lecia zasługują na wspaniałą oprawę i umożliwienie przyjazdu do Krasnegostawu wszystkim miłośnikom złotego trunku i dobrej zabawy. Obecnie obserwujemy jednak bardzo duży wzrost liczby zakażeń. Pomimo zachowania odpowiedniego reżimu sanitarnego i organizacyjnego, nie byłoby możliwe zagwarantowanie naszym gościom pełnego bezpieczeństwa zdrowotnego podczas tak dużej imprezy - wyjaśnia burmistrz Robert Kościuk.

Półmaraton okrojony

Tegoroczna impreza rozpocznie się 22 sierpnia na stadionie miejskim przy ul. Piłsudskiego 48 dziewiątą edycją Półmaratonu Chmielakowego. Mimo że chętnych było dużo więcej, z powodu obostrzeń sanitarnych w biegu może wziąć udział jedynie 250 zawodników.

W związku z zawodami na ulicach miasta i drogach lokalnych w godzinach od 9 do 12.30 szykują się ograniczenia i utrudnienia w ruchu. Uczestnicy pobiegną ulicami: Oleszczyńskiego, PCK, Mickiewicza, Poniatowskiego, Czystą, Zamkową, Browarną, Partyzantów, ścieżką rowerową nad Wieprzem, Wysockiej, Krasickiego (obok OSM). Następnie trasa będzie wiodła przez Widniówkę, drogą leśną Leśnictwa Namule, drogą wojewódzką 842, drogą między stawami oraz przez Niemienice i ul. Krakowskie Przedmieście. Linię mety biegacze przekroczą na stadionie miejskim.

Piwa, album i antałek

W niedzielę o godz. 12 odprawiona zostanie msza święta w intencji chmielarzy i piwowarów. Po liturgii w Krasnostawskim Kultury nastąpi część oficjalna 50. Chmielaków Krasnostawskich. Wręczone zostaną medale w Konsumenckim Konkursie Piw i oraz nagrody w turnieju poetyckim "O Chmielakowy Antałek”. W programie gali inaugurującej jest również premiera oficjalnego piwa chmielakowego oraz prezentacja albumu wydanego z okazji 50-lecia imprezy autorstwa Grzegorza Brzyszko.

- Piwo chmielakowe uwarzył Browar Jagiełło. To mild lager o ekstrakcie do 11° Plato oraz zawierający 4,6 proc. alkoholu. W sprzedaży będzie dostępny poprzez tradycyjne kanały dystrybucji producenta - mówi Damian Kozyrski, dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.

Do tradycyjnego konkursu chmielakowego zgłoszonych zostało 318 piw z 38 browarów. Jest ich mniej niż w poprzedniej edycji, ale oceniane będą w 15 kategoriach. Najwięcej zgłoszeń jest wśród piw smakowych i aromatyzowanych (91), piw jasnych w stylu Pils (34) i piw ciemnych o ekstrakcie do 18° Plato (28). Browar Jagiełło z Pokrówki postanowił poddać ocenie degustatorów 16 produktów, a cztery Browar Rzemieślniczy Incognito z Kraśniczyna.

Wystawa w muzeum

Warto dodać, że 11 września w Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej chmielakom i chmielarstwu. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia przypada bowiem rocznica pierwszego święta chmielarzy i piwowarów. Wernisaż finansowany jest z budżetu miasta.

- Przez tę wystawę chcemy przybliżyć historię najstarszego festiwalu piwnego w Polsce oraz pokazać zmiany, jakie zachodziły w czasie ostatnich 50 lat w formule naszej sztandarowej imprezy na tle społeczno-kulturowych przemian. Ekspozycję będzie można obejrzeć w siedzibie muzeum, będzie dostępna w przestrzeni internetowej w postaci wirtualnego zwiedzania 360 st. - mówi Marcin Wilkołazki, wiceprzewodniczący rady miasta i informatyk z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Przedstawione zostaną m.in. początki Chmielaków na tle rozwijającego się na przełomie lat 60. i 70. Krasnegostawu, reprodukcje zdjęć dokumentujących ewolucję festiwalu oraz tradycje i obrzędy towarzyszące krasnostawskiemu świętu chmielarzy i piwowarów.

- Nie zabraknie również różnorodnych inscenizacji, m.in. chmielnika i wnętrza baru piwnego z początku lat 70., a także fragmentu jarmarku z asortymentem sprzed niemal 50 lat. Będzie to ciekawie kontrastowało w zestawieniu z współczesnością. Będą też słupy ogłoszeniowe z plakatami z imprezy, okolicznościowe kufle, archiwalne kroniki filmowe. Obraz ogólnopolskiego święta trwale wpisanego w życie Krasnegostawu dopełnią odgłosy dobiegające z piwiarni oraz rozpięty pod sufitem chmiel - mówi kurator wystawy Mateusz Soroka.

Patronat honorowy nad tegorocznym wydarzeniem objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
rom
rom 22.08.2020, 18:51
jak się towarzystwo upoi piwem wirtualnie?

Pozostałe