Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Nie zatruj sobie lata

O zatrucie pokarmowe w czasie wakacji nie jest trudno. Ma na to wpływ wysoka temperatura otoczenia i związane z tym często nieodpowiednie przechowywanie żywności, a także niska jakość produktów oraz często przekraczana data ich spożycia. Zatrucia wakacyjne łączą się także ze zmianą diety, wypiciem zanieczyszczonej wody czy chęcią próbowania ciekawych potraw.
Nie zatruj sobie lata

W czasie upałów bardzo łatwo o zatrucie pokarmowe. Czasami wystarczy, że żywność nie jest odpowiednio przechowywana. Do zatrucia dochodzi poprzez spożycie pokarmów lub płynów zatrutych toksynami, bakteriami, wirusami, pasożytami lub związkami chemicznymi.

Najczęstszymi objawami zatrucia pokarmowego jest silny ból brzucha, biegunka, wzdęcia, wymioty, czasami gorączka, dreszcze i poczucie osłabienia organizmu.

Przed zatruciem można się chronić. Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, myć surowe owoce i warzywa, dokładnie czyścić i myć blaty kuchenne oraz miejsca sporządzania posiłków. Trzeba stosować oddzielne deski do przygotowania warzyw, mięs i ryb.

Żeby uniknąć zatruć, należy dbać też o czystość lodówki, regularnie ją myć. Nie należy jej przepełniać, by powietrze, które w niej krąży, mogło utrzymać stałą temperaturę. Z innych ważnych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, jest oddzielne przechowywanie produktów surowych i gotowych do spożycia, sprawdzanie terminu ważności. I co ważne, jak najczęściej myć ręce.

Co zrobić, gdy – niestety – dojdzie do zatrucia. Lekarze radzą, by – jeśli to możliwe - zwymiotować to, co się zjadło. Należy pozwolić organizmowi na pozbycie się tego, co zalega w jelitach. Jeżeli jednak biegunka trwa zbyt długo, należy wziąć leki na jej powstrzymanie. By nie dopuścić do odwodnienia organizmu, trzeba pić często, ale powoli. Objawy złagodzić mogą leki, w tym węgiel aktywny. W przypadku zatruć należy stosować lekkostrawną dietę.

Jeżeli objawy nie ustępują, trzeba bezwzględnie zgłosić się do lekarza.

Największą liczbę zatruć pokarmowych powodują bakterie należące do rodzaju Campylobacter. Powszechnie występują w drobiu, ale można je znaleźć w innych gatunkach mięs. Należy też uważać na niepasteryzowane mleko. Równie częstym powodem zatruć jest Salmonella. Znajduje się przede wszystkim w mięsie, mleku i jego przetworach, jajach, często także w owocach morza. Jedną z najgroźniejszych przyczyn jest natomiast spożycie botuliny, zwanej jadem kiełbasianym. Produkowana jest przez bakterię Clostridium botulinum, która żyje głównie w glebie. W produktach spożywczych może znajdować się w konserwach, przetworach, a także... miodzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tonik 27.08.2020 01:07
Często nawet jeśli uważam na to, co jem na wakacjach to i tak dopadają mnie jakieś rewolucje jelitowe. Dlatego już w zeszłym roku na kilka tygodni przed wyjazdem na urlop łykałam debutir z maślanem sodu, ponieważ poprawia pracę moich jelit i chroni też przed wnikaniem drobnoustrojów z treści pokarmowej do organizmu. Liczę, że tym razem też mi pomoże :) i wakacje będą bez jelitowych problemów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama