Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Pandemia kusi piratów drogowych

Przez pierwsze trzy miesiące pandemii blisko 17 000 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. To o prawie 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a w niektórych województwach liczba zatrzymanych uprawnień wzrosła aż trzykrotnie. Być może statystyki te ulegną poprawie w ramach nowej akcji policji, która rozpoczęła się 31 lipca. Mundurowi będę zatrzymywać nie tylko piratów, ale również osoby, które nie używają maseczek zgodnie z wytycznymi.
Pandemia kusi piratów drogowych

16 946 - właśnie tylko polskich kierowców straciło prawa jazdy od początku marca do końca maja. To o 4671 więcej niż w tym samym okresie w 2019 r. Największą liczbą piratów drogowych ma województwo mazowieckie, gdzie zatrzymano aż 3836 dokumentów, czyli o ponad 10 proc. więcej niż rok temu (3464). Jednak pod kątem procentowego wzrostu cofniętych uprawnień zdecydowanie przoduje województwo łódzkie. Od marca do maja zeszłego roku zatrzymano tam 401 uprawień, zaś w tym aż 1149, czyli ponad 186 proc. więcej. Drugie w tym niechlubnym rankingu jest województwo śląskie z wynikiem 167 proc. (1173 w tym roku i 439 w minionym), zaś trzecie województwo kujawsko-pomorskie, w którym osiągnięto 154 proc. (1036 w 2020 r. i 408 w 2019 r.). Województwo lubelskie nie wypada źle w tym zestawieniu, ponieważ wzrost jest "tylko" 16-procentowy (z 824 na 956), zaś najgrzeczniejsi na drodze byli kierowcy z Dolnego Śląska, gdzie policja odnotowała blisko 19-procentowy spadek z 1239 na 1007 cofniętych uprawnień.

Pocieszającym faktem jest to, że mimo rosnącej liczby piratów w większości województw, znacząco spadła liczba zdarzeń. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, w tym było 32 proc. mniej rannych, 28 proc. mniej wypadków, 26 proc. mniej kolizji oraz 24 proc. mniej zabitych. Wynika to przede wszystkim z tego, że od początku pandemii do początku czerwca na polskich drogach panował znacznie mniejszy ruch.

Amatorzy zbyt szybkiej jazdy muszą mieć się na baczności, ponieważ od 31 lipca policja w całej Polsce prowadzi nową akcję polegającą na patrolach w układzie kaskadowym. Oznacza to, że na danym odcinku drogi w tym samym czasie kontrolę prowadzą dwie grupy mundurowych, rejestrując prędkość danego pojazdu dwukrotnie. Pozwala to na weryfikację, czy konkretny kierowca jedzie non stop ze zbyt dużą prędkością, czy jego noga jest zbyt ciężka tylko przez chwilę. Za rażące przekroczenie prędkości grozi mandat do 500 zł, a także cofnięcie uprawnień. Podczas akcji policja dodatkowo kontroluje, czy wszyscy kierowcy stosują się do reżimu sanitarnego i posiadają maseczki lub inne osłony nosa i ust, kiedy podróżują z pasażerami. Mundurowi zaznaczają, że mandat w takiej sytuacji to ostateczność, a może on wynieść kolejne 500 zł. Kara zostaje wtedy nałożona nie tylko na kierowcę, ale także na jego pasażerów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama