Matka Boska zdjęła koszulkę

  • 13.08.2020, 09:39
  • DBEZ
Matka Boska zdjęła koszulkę
Słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z kościoła w Dubience jest obecnie udostępniony zwiedzającym chełmskiego muzeum. Zobaczyć go można w sali wystawowej, mieszczącej się w dawnej cerkwi unickiej pod wezwaniem św. Mikołaja. W czasie renowacji zdjęto z obrazu koszulkę i korony, które teraz są eksponowane oddzielnie. Ciekawostką jest też to, że twarze głównych postaci kiedyś wyglądały inaczej.

Matka Boża z Dzieciątkiem wraz z metalową koszulką i koronami będzie eksponowana w Chełmie przez najbliższych kilka tygodni. Później wróci do kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Dubience. Tak jak już wcześniej pisaliśmy, parafia planuje założenie alarmu, by móc bezpiecznie przechowywać obraz. Dostała na ten cel dotację z urzędu gminy.

- Obraz będzie u nas do czasu zakończenia prac w kościele w Dubience - informuje Natalia Jędruszczak, p.o. dyrektora Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza.

To wczesnobarokowy obraz  w typie Matki Bożej Śnieżnej. Od kilkudziesięciu lat znajdował się w kościele w Dubience. Pochodzi z nieistniejącego już kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem św. Mikołaja w miejscowości Binduga w gminie Bereźce w powiecie lubomelskim na Wołyniu. Jak informuje wojewódzki konserwator zabytków, obraz trafił do Dubienki wraz z mieszkańcami Bindugi, którzy zostali wysiedleni przez NKWD w 1940 roku. Ze względu na jego zły stan, został przekazany w 2019 roku do pracowni konserwatorskiej.

Jak dalej podaje konserwator zabytków, przed renowacją postacie na obrazie przykrywała metalowa koszulka,  pozostawiając odkryte jedynie twarze, dłonie i stopy. Tło obrazu zakryte było zniszczonym czerwonym aksamitem. Sam obraz namalowany został farbami olejnymi na płótnie lnianym i był umocowany wraz z koszulką i koronami na desce, przybity gwoździami. Grubo tkane płótno było porozdzierane. Jego brzegi ktoś nierówno poobcinał. Kompozycję obrazu zmniejszono ze wszystkich stron, najprawdopodobniej w celu dostosowania jego wymiarów do wnęki ołtarzowej. Warstwa malarska była bardzo spękana, brudna i słabo przylegała do podłoża. W bardzo złym stanie zachowała się również koszulka, składająca się z kilku części; była zdeformowana, podziurawiona i przemalowana farbami na kolor srebrny.

Prace konserwatorskie miały przywrócić obrazowi pierwotny wygląd. Dlatego usunięto drewniane podłoże, czerwony aksamit, a także zdjęto z obrazu koszulkę i korony, które przygotowano do samodzielnej ekspozycji w  przeszklonej gablocie.  Przy okazji dokonano ciekawego odkrycia. Podczas prześwietlenia go promieniami rentgenowskimi stwierdzono, że był częściowo przemalowany. Korekta, być może jeszcze autorska, obejmowała m.in. twarze Matki Bożej oraz Dzieciątka.

Prace konserwatorskie przeprowadziła Agata Woźniak-Niemkiewicz z Jarosławia, a ich realizacja nastąpiła przy wsparciu finansowym wojewódzkiego konserwatora zabytków.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe