Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama

Bon turystyczny - wakacyjny niewypał

O bon turystyczny, czyli wakacyjne 500+, można się starać już od 1 sierpnia. Świadczenie to ponoć cieszy się ogromną popularnością. Tylko w ciągu dwóch pierwszych dni polskie rodziny złożyły ponad 140 tys. wniosków na łączną kwotę przekraczającą 122 mln zł. Niektórzy chełmianie nawet zdążyli go wykorzystać w Chełmskim Parku Wodnym, zanim wstrzymano jego realizację w tym obiekcie.
Bon turystyczny - wakacyjny niewypał

„W związku z pojawieniem się nowych opinii prawnych, jesteśmy zmuszeni (mamy nadzieję chwilowo) wstrzymać możliwość realizacji bonu turystycznego w naszym obiekcie. O jakichkolwiek zmianach poinformujemy Was niezwłocznie” – opublikowano w środę na facebookowym profilu aquaparku. Dzień po tym, jak w sieci pojawiła się informacja o możliwości wielokrotnego wykorzystania bonu turystycznego w Chełmskim Parku Wodnym.

- Dwa razy byłem informowany przez infolinię ZUS, że Chełmski Park Wodny został zarejestrowany jako podmiot, w którym można realizować bon turystyczny – mówi Artur Juszczak, prezes miejskiej spółki. - Zainteresowanie mieszkańców Chełma było bardzo duże. Niektórzy nawet skorzystali w ramach bonu z basenów. Niestety, bardzo nam przykro, ale jesteśmy zmuszeni wycofać się z tej akcji, bo pojawiły się pewne wątpliwości. Nie mamy pewności, czy przy rozliczeniu otrzymamy z ZUS pieniądze za zrealizowane bony. Będę jeszcze interweniował w tej sprawie w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak wskazuje ustawa o Polskim Bonie Turystycznym, zapłacimy nim jedynie "(...) za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". A to oznacza, że chełmski aquapark musiałby oferować nie tylko atrakcje basenowe, ale też nocleg i wyżywienie. Samo pluskanie się w wodzie nie wystarczy.

Bonem turystycznym nie opłacimy także biletu kolejowego dla dziecka ani wejścia do muzeum. Chyba że syn nasz lub córka jedzie koleją na kolonie, a wejście do muzeum wliczone zostało w koszt wypoczynku. Nie będziemy mogli zapłacić bonem także ani w wypożyczalni rowerów, ani w parku rozrywki.

Generalnie można go wykorzystać do końca marca 2022 r. Jeśli jednak wybieramy się jeszcze w tym roku gdzieś na wakacje, musimy sprawdzić, gdzie zrealizujemy ten bon. Polska Organizacja Turystyczna, jeden z operatorów świadczenia, opublikowała listę firm  (www.bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow), które pozwalają na płatność bonem turystycznym. Zostały one poszeregowane alfabetycznie. Wśród nich znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, hotele, pensjonaty, lokale usługowo-gastronomiczne, a nawet, co ciekawe - zakład blacharski, ponieważ w swej ofercie ma noclegi.

Natomiast, jeśli nie zamierzamy ruszać gdzieś w Polskę, nie musimy szukać daleko. W piątek (nowe firmy jeszcze się pojawiają) znaleźliśmy na liście podmiotów uprawnionych do realizacji 500+ m.in. 12 firm z Chełma, 11 z Włodawy, 17 z Okuninki i tylko jedną z Krasnegostawu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wkurzony niedźwiedź 15.08.2020 18:59
Ten bon to kpina. Nie wszyscy moga wyjechać na kilkudniowe wakacje. Bon powinien pokrywać zakup biletów do zoo parków rozrywki i innych temu podobnych.

zenek 13.08.2020 08:42
cwaniaki chciały się popluskać a tu nici, a potem tytuł ....wakacyjny niewypał

Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama