Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nie wszyscy ósmoklasiści się popisali

Szkoła w Wólce Petryłowskiej najlepiej uczy języka polskiego. Dubienka bije wszystkich w powiecie pod względem poziomu z języka angielskiego, ale padła na matematyce. Najwięcej ścisłych umysłów jest w Wojsławicach.
Nie wszyscy ósmoklasiści się popisali

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała średnie wyniki egzaminów ósmoklasistów. Powiat chełmski na tle województwa wypada słabiej, ale są też szkoły, których średnia ocen jest wyższa niż krajowa. Powody do dumy mają nauczyciele podstawówki w Wólce Petryłowskiej i Sawinie. Chociaż średnia gminy Sawin jest nieco słabsza, to wyniki tych szkół są tak dobre, że aż zaskakują.

Mamy świetnych humanistów

Przypomnijmy, że ze względu na epidemię koronawirusa termin egzaminu został przełożony, a sam egzamin odbywał się w ścisłym reżimie sanitarnym.  Z tego powodu wiele osób obawiało się o wyniki tego najważniejszego sprawdzianu ósmoklasistów. Niektórym szkołom jednak udało się utrzymać poziom, mimo e-lekcji i ogólnego rozprężenia. Z języka polskiego wybili się uczniowie w gminie Sawin ze średnią 66,98 proc. Na ten wynik pracowały cztery szkoły.

- Jestem bardzo dumna ze swoich uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy wspierali swoje pociechy w dobie pandemii. Zawsze mieliśmy dobre wyniki, ale nie ukrywam, że w tej trudnej sytuacji wszyscy się obawiali, co będzie - mówi Karolina Fajks, dyrektorka SP w Wólce Petryłowskiej.

Średnia szkoły w Wólce Petryłowskiej ze wszystkich przedmiotów to 65,8 proc. W tym język polski ósmoklasiści napisali na 76,4 proc., matematykę - 52,8 proc. i j. angielski - 68,4 proc.

Podstawówka w Sawinie również tryumfuje, bo wyniki uczniów są wysokie.

- Z języka polskiego mamy lepszy wynik niż średnia w powiecie, województwie i kraju. Mamy doskonałych nauczycieli - mówi Halina Smyk, zastępca dyrektora ZS w Sawinie.

Egzamin ósmoklasisty pisali uczniowie z dwóch klas sawińskiej podstawówki. Język polski zdali na niemal 71 proc. Średnia gminy jest trochę niższa, bo uczniom ze SP w Czułczycach nie poszło najlepiej. Język polski napisali na zaledwie 49 proc.

Zespół Szkół w Sawinie wypadł nie najgorzej z matematyki - 45,5 proc. To wyżej niż średnia gminy i powiatu, ale niżej niż średnia województwa lubelskiego. Uczniowie tej szkoły również błysnęli wynikiem z języka angielskiego - 57,2 proc. To także wyżej niż średnia województwa i kraju. Mają się więc czym chwalić.

Dla porównania uczniowie SP w Czułczycach matematykę napisali o wiele słabiej - na 27 proc, a język angielski - 17,5 proc.

- W klasie było siedmiu uczniów, w tym 2 ze zdiagnozowanymi trudnościami w uczeniu się. Pogubili się w zdalnym nauczaniu. Nie mieliśmy złudzeń - mówi dyrektor SP w Czułczycach Anna Kuryluk.

Z językiem polskim bardzo dobrze poradzili sobie uczniowie ze SP w Wojsławicach-Kolonii. Ich średnia z egzaminu to 65,25 proc. Najsłabiej  wypadli uczniowie z gmin Dubienka (47,07 proc.),  Leśniowice (51,44 proc) i Ruda-Huta (53,63 proc.).

Bardziej wolą angielski niż matmę

Matematyka od lat jest piętą achillesową naszych uczniów. Tym razem również średnia powiatu jest niższa  od wojewódzkiej - i to o ponad 4 punkty procentowe i wynosi 41,57 proc.

Na tym tle nieźle wypadli uczniowie ze SP w Wojsławicach-Kolonii. Ich średnia wyniosła - 50,56 proc. i jest wyższa od średniej kraju i województwa. Najsłabiej poszło uczniom w gminach: Dubienka - 28,89 proc., Wierzbica - 33,94 proc. i Leśniowice  - 34,06 proc.

Nieporównywalnie lepiej poradzili sobie uczniowie z Dubienki z językiem angielskim. Napisali na 70 proc. Całkiem dobrze wypadli też uczniowie z Wojsławic - 56,18 proc. Słabiutką średnią z języka angielskiego mają uczniowie z gmin: Leśniowice - 34,17 proc., Białopole - 36,32 proc. i Wierzbica - 40,24 proc.

Jedne szkoły ciągną w górę, inne w dół

Średnia z egzaminu wyliczona dla gminy nie zawsze świadczy o średniej w danej szkole. Różnice występują zwłaszcza tam, gdzie - jak w gminie Chełm - jest kilka podstawówek.

Na tle gminy z językiem polskim najlepiej poradzili sobie uczniowie ze SP w Okszowie - zdobyli 63 proc. punktów. Najgorzej ten przedmiot zdali uczniowie ze SP w Strupinie - ich średnia to 48 proc.

Z matematyką najmniejsze problemy mieli ósmoklasiści z dwóch gminnych szkół: SP Okszów i SP Uher. Ich wynik to 48 proc. I w tym przypadku znowu uczniom ze Strupina poszło najsłabiej - ich średnia z matematyki to zaledwie 30 proc.

Z języka angielskiego najlepiej w gminie wypadli ósmoklasiści ze SP Żółtańce - zdobyli 50 proc. Tu najsłabsze okazały się podstawówki w Stawie i Uhrze, gdzie uczniom udało się napisać poprawnie test w zaledwie 37 proc.

Gdyby nie ta matma

W gminie Kamień byłyby powody do radości, gdyby nie średnia z matematyki. Znacznie ją zaniżyli uczniowie z Czerniejowa, którzy osiągnęli wynik 37,44 proc. i Strachosławia - 38,09 proc. Tylko w Kamieniu wynik z matematyki nie jest zły - 52,53 proc.

- Matematyka to nasza słabość - przyznaje wójt Kamienia Dariusz Stocki.

Szkoły w Czerniejowie i Kamieniu bardzo dobrze wypadły na teście z języka polskiego. W Czerniejowie uczniowie napisali na 63,77 proc, a w Kamieniu - 66,23. Słabszy wynik ma SP w Strachosławiu - 56,19 proc.

Język angielski też nieźle wypadł. Dwie szkoły - SP Kamień i SP Strachosław mają wyniki powyżej średniej województwa - odpowiednio -  56,47 proc. i 54,82 proc. W Czerniejowie test z angielskiego też został napisany dobrze, powyżej średniej powiatu. Uczniowie uzyskali 51,44 proc.

Wierzbica pod kreską

Średnia gminy z egzaminu ósmoklasisty nie cieszy. Właściwie każdy przedmiot wypadł gorzej niż w powiecie, województwie i kraju. Tylko SP w Święcicy z języka polskiego jest całkiem na poziomie - uczniowie zdobyli 67 proc. punktów. Jednak średnią zaniżyła SP w Wierzbicy, gdzie napisano na 52,55 proc.

Na matematyce uczniowie, jak w wielu szkołach, polegli. Chociaż nie byli najgorsi w powiecie. SP w Wierzbicy odnotowała wynik 33,45 proc., a SP w Święcicy - 37,62 proc. Znowu więc szkoła w Święcicy okazała się lepsza.

Tylko język angielski wypadł lepiej w SP w Wierzbicy (40,69 proc.) niż SP w Święcicy (33,37 proc.). Do średniej powiatu, która wyniosła 44,66 proc., jednak sporo brakuje.

Jest dobrze, ale...

Na terenie gminy Rejowiec Fabryczny najsłabsze wyniki z egzaminu ósmoklasisty osiągnęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie (gm. Rejowiec Fabryczny). Tu do egzaminu przystąpiło 14 uczniów. Z języka polskiego uzyskali średnią 57 proc. Matematykę napisali na 35 proc., a język angielski na 39 proc. Zdecydowanie lepiej wiedzę opanowali ich koledzy (23 uczniów) ze SP w Lisznie. Doskonale poszedł im język ojczysty. Ich średnia to 70 proc. Z matematyki osiągnęli 45 proc., a angielskiego - 51 proc. Ich wyniki są powyżej średniej powiatowej.

Równie dobre wypadli uczniowie ze SP w Rejowcu Fabrycznym: język polski - 65 proc., matematyka – 49 proc. oraz język angielski – 55 proc. Pisało 29 uczniów.

Jesteśmy zadowoleni z wyników, tym bardziej że ten egzamin, jak i przygotowanie do niego przebiegały w zupełnie innych warunkach niż dotychczasowe. Mimo to nauczyciele, uczniowie i ich rodzice stanęli na wysokości zadania – mówi zastępca dyrektora Jolanta Labiszak.

W szkole w Rejowcu do egzaminu przystąpiło 55 uczniów. Jedynie średnia z matematyki – 36 proc. - jest poniżej średniej powiatowej. Z języka polskiego uzyskali 59 proc., a języka angielskiego – 46 proc.

Najsłabiej naszym uczniom poszła matematyka – mówi Renata Adamczuk, zastępca dyrektora szkoły. - Niestety pandemia, a początkowo także brak sprzętu umożliwiającego zdalne nauczanie zrobiły swoje. Uważam jednak, że nie jest źle. Rodzice także są zadowoleni.

Średnia powiatowa: j. polski - 58,54%; matematyka - 41,57%; j. angielski - 44,66%

Średnia wojewódzka: j. polski - 60%; matematyka - 46,20%; j. angielski - 52,01%

Średnia krajowa: j. polski - 59%; matematyka -46%; j. angielski - 54%

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gość 22.08.2020 20:50
a wierzbica miała być najlepsza

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama