Student PWSZ zakażony koronawirusem

  • 10.08.2020, 09:22 (aktualizacja 14.08.2020, 09:17)
  • szer
Student PWSZ zakażony koronawirusem
Każdego dnia liczba chorych na COVID-19 rośnie. Również w województwie lubelskim. Na oddziale zakaźnym chełmskiego szpitala obecnie przebywa 13 osób, w tym 9 z potwierdzonym laboratoryjnie wynikiem dodatnim. Na badania czeka kilkadziesiąt osób przebywających na kwarantannie. Trwa też dochodzenie epidemiologiczne dotyczące mieszkańca Puław, studenta chełmskiej PWSZ, który w Depułtyczach Królewskich odbywał praktykę zawodową.

- Pacjenci czują się dobrze – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w szpitalu w Chełmie. – Część z nich przechodzi chorobę bezobjawowo.

Czworo chorych to mieszkańcy powiatu chełmskiego. Wszyscy mieli kontakt z tak zwanym przypadkiem potwierdzonym. Troje zakaziło się podczas uroczystości rodzinnej. Oprócz nich chorobę zdiagnozowano jeszcze u 15 uczestników tej imprezy. To mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego. Chora jest też mieszkanka gminy Wojsławice. Kobieta pracowała przy zbiorze malin na terenie gminy Opole Lubelskie i najprawdopodobniej tam się zaraziła. Na szczęście jej bliscy są zdrowi. Ujemne wyniki mają też piłkarze Vojsławi Wojsławice. Zostali przebadani po tym, jak u jednego z nich, mieszkającego w powiecie hrubieszowskim, stwierdzono koronawirusa.

Pozostali pacjenci oddziału zakaźnego pochodzą spoza naszego terenu. 

W niedzielę (9 sierpnia) przed południem służby wojewody poinformowały o dwóch kolejnych przypadkach zakażeń w naszym regionie. To mężczyzna i kobieta w przedziale wieku 21-40 lat. Oboje są mieszkańcami powiatu krasnostawskiego i mieli styczność z przypadkiem potwierdzonym. 

Dyrektor Litwin obawia się, że w najbliższym czasie chorych na COVID-19 przybędzie:

– Są wakacje, mamy więcej możliwości do towarzyskich spotkań, przemieszamy się. Ryzyko zakażenia jest więc duże.

Dlatego wszyscy, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, muszą przejść obowiązkową kwarantannę i badania na obecność SARS CoV-2.

- Obecnie na terenie naszego powiatu na kwarantannie przebywa 81 osób – mówi Elżbieta Kuryk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie. – Natomiast nadzorem epidemiologicznym objęliśmy około 30 osób.

Trwa też dochodzenie epidemiologiczne dotyczące studiującego w chełmskiej PWSZ mieszkańca Puław. W związku z tym, że jest chory, sanepid ustala osoby, z którymi zarażony miał kontakt. Mężczyzna odbywał kurs pilotażu w Centrum Studiów Inżynierskich.

Rektor PWSZ Arkadiusz Tofil powiedział nam w niedzielę, że osoby, które miały kontakt ze studentem podczas szkolenia są już wytypowane i zostały objęte przez sanepid kwarantanną medyczną. Rektor poszedł jeszcze dalej.

- By zwiększyć bezpieczeństwo i wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, wszyscy pracownicy CSI przez dwa tygodnie pracować będą zdalnie.

Rektor dodaje, że od razu po otrzymaniu informacji o zakażonym studencie wszystkie pomieszczenia i sprzęt w centrum w Depułtyczach Królewskich zostały zdezynfekowane.

A inspektor Kuryk apeluje:

- Bądźmy ostrożni i stosujmy się do zaleceń. W dużej mierze od nas zależy, jak sytuacja się rozwinie.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe