Z miłości do historii i pióra

  • 08.08.2020, 08:03
  • szer
Z miłości do historii i pióra
To już 12. książka Stanisława Lipińskiego, wieloletniego nauczyciela i literata. Tym razem na warsztat wziął „Wybrane dobra ziemskie z okolic Sawina w XVIII i XIX wieku.

- Opowiadam w niej o majątkach zlokalizowanych w tamtych czasach w sześciu miejscowościach: Bukowie Małej, Bukowie Wielkiej, Łukówku Pięknym i Górnym, Łowczy i Krobonoszy – uchyla rąbka tajemnicy autor.

Praca nad książką trwała blisko rok. Pan Stanisław wiele godzin przesiedział w archiwach, przejrzał dziesiątki ksiąg hipotecznych opisywanych miejscowości. Ale się opłaciło, bo powstał dokument oparty na faktach, który bez wątpienia przybliża historię miejscowości i mieszkających tam rodów.

Licząca ponad 130 stron publikacja wydrukowana została w 100 egzemplarzach na koszt autora. - Wszystkie moje książki tak wydaję – mówi. - Jedynie poświęcona historii i współczesności Rejowca Fabrycznego współfinansowana była przez urząd miasta. Autor nie sprzedaje swoich książek, a przekazuje je do bibliotek, urzędów. Część publikacji trafiła aż za ocean.

- Zaczęło się od książki „Dobra ziemskie z parafii Pawłów w XVIII i XIX w”. Gdy się ukazała, a był rok 2016, skontaktowała się ze mną jedna z warszawskich firm, która prowadzi dystrybucję książek do Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Przekazałem im kilka egzemplarzy.

Dzięki temu trafiły one między innymi do Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Uniwersytetu Harvarda oraz Niemieckiej Biblioteki Narodowej. Od tamtej pory współpracujemy, co bardzo mnie cieszy. Obecnie pan Stanisław myśli o napisaniu kolejnej książki. Ma dotyczyć parafii w Pawłowie. W przyszłym roku obchodzić ona będzie jubileusz 600-lecia.

- Kilka lat temu ukazała się już publikacja poświęcona temu tematowi. Teraz chciałbym ją uzupełnić o nowe fakty. Czy się uda? Na razie to plany – mówi autor.

Wie na pewno, że nie spocznie na laurach. Historia rodzinnych stron oraz dzieje ludzi z nią związanych to jego pasja. Chciałby tę historią zainteresować innych. Zainteresowani ostatnią publikacją Stanisława Lipińskiego mogą się z nim kontaktować, dzwoniąc pod numer 696 838 429.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe