Szybsze kontrole, łatwiejsze procedury

  • 08.08.2020, 08:03
  • MP
Szybsze kontrole, łatwiejsze procedury
Policjanci z drogówki i innych służb, uprawnionych do kontroli ruchu drogowego, zyskali nowe uprawnienia, które mają znacznie przyspieszyć dokonywanie weryfikacji zatrzymywanych kierowców. Tzw. pakiet deregulacyjny obejmuje także ułatwienia dla samych zmotoryzowanych. Część zmian już obowiązuje, kolejne mają się uprawomocnić już niebawem.

Największym utrudnieniem podczas kontroli była weryfikacja danych zatrzymanego kierowcy. Policjant musiał wysłać zapytanie do centrali, a dopiero tam legitymowany był sprawdzany pod kątem posiadanych uprawnień. Dopiero po otrzymaniu informacji zwrotnej, mundurowy drogówki mógł podjąć dalsze działania związane z ukaraniem mandatem. Ministerstwo Cyfryzacji wyszło służbom naprzeciw, dając im możliwość dostępu do niezbędnych informacji, a tym samym weryfikowania kierowcy bezpośrednio w radiowozie. Funkcjonariusze mogą również od razu wygenerować plik zawierający dane kontrolowanego. Może to być szczególnie przydatne, kiedy ten odmówi przyjęcia mandatu i będzie chciał dochodzić swoich spraw w sądzie.

Pakiet deregulacyjny wychodzi także naprzeciw kierowcom, który już niebawem zyskają nowe ułatwienia. Najbardziej oczekiwanym jest brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy, ponieważ będzie obowiązywało w wersji cyfrowej. Kolejnymi usprawnieniami będą także: brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki przeglądu technicznego, możliwość zachowania starych tablic rejestracyjnych oraz zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu i jej wtórnika. Kierowcy będą również mogli rejestrować pojazd u dealera autoryzowanego salonu samochodowego.

Zmiany obejmą także starostwa, które otrzymają możliwość czasowego i stałego rejestrowania pojazdów na wniosek właścicieli w miejscu czasowego zamieszkania. Ponadto stacje kontroli pojazdów będą mogły zwracać kierowcom dowód rejestracyjny zatrzymany przez drogówkę (obecnie może to robić tylko wydział komunikacji).

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe