Koczują przy kranach, by nałapać wody

  • 05.08.2020, 10:01
  • GD
Koczują przy kranach, by nałapać wody
Trudno to sobie wyobrazić, ale tak w ostatnim tygodniu wyglądała sytuacja w południowej części gminy. Woda leciała z kranów tylko przez jedną lub dwie godziny dziennie, a potem trzeba było czekać całą dobę. - To jest nie do pomyślenia, że w 21. wieku musimy zachowywać się jak koczownicy, aby złapać trochę wody dla siebie i zwierząt - zżymał się jeden z mieszkańców Koszarska.

Nasz rozmówca podkreśla, że tak źle nie było od 15 lat. Wówczas w hydroforni w Koszarsku spaliły się dwie pompy. Dopiero trzecie tego typu urządzenie zaczęło działać prawidłowo i zapewniać odpowiednie ciśnienie wody. Teraz sytuacja wygląda ponoć jeszcze gorzej.

- Proszę sobie wyobrazić, że rozpoczęły się żniwa. Człowiek wraca styrany z pola, ale nie może nawet się umyć. Brakuje również wody, aby napoić zwierzęta w gospodarstwach. Trzeba ją łapać w nocy lub nad ranem i to musi wystarczyć na cały dzień. Próbowaliśmy interweniować w Zakładzie Usług Komunalnych w Żółkiewce, ale kierownik i pracownicy bezradnie rozkładają ręce. Twierdzą, że obniżył się poziom wód gruntowych i podobno niewiele da się z tym zrobić - mówi nasz Czytelnik.

Mężczyzna chciałby wiedzieć, jak długo ta sytuacja jeszcze potrwa. Nie wierzy, że problem jest tak skomplikowany. Apeluje o jak najszybsze działania, bo ujęcie w Koszarsku zaopatruje w wodę mieszkańców kilku wsi w południowej części gminy Żółkiewka.

- Awarię sieci wodociągowej mamy od 24 lipca. Problem z ciśnieniem pojawił się w godzinach wieczornych. Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Żółkiewce starają się ją usunąć we własnym zakresie. Próbują obniżyć rury ssawne do lustra wód gruntowych - informuje sekretarz gminy Marcin Zając.

Dodaje, że zbiorniki na wodę w hydroforni nie mogą do końca się napełnić właśnie przez niski poziom wód gruntowych. Z tego powodu pojawia się słabsze ciśnienie w sieci.

- Problem zostanie rozwiązany, jeśli uda się pozyskać dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego. Projekt zakłada połączenie i modernizację ujęć wody w Koszarsku i Żółkiewce. Inwestycja opiewa na ponad 3 mln zł. Wniosek złożyliśmy w maju br. Aktualnie czekamy na wyniki naboru - dodaje sekretarz.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe