Wielkie śmietnisko w centrum osiedla

  • 04.08.2020, 10:17 (aktualizacja 07.08.2020, 07:46)
  • szer
Wielkie śmietnisko w centrum osiedla
- Czegoś takiego na naszym osiedlu jeszcze nie było. Materace, stare tapicerowane meble, jakieś szafki. To wszystko zalega przy śmietnikach na ul. Połanieckiej 4 obok parkingu. Utworzyła się już duża hałda. Obawiamy się, że niebawem zagnieżdżą się tam szczury – poinformowała nas jedna z mieszkanek osiedla.

Nie była jedyną osobą, która zasygnalizowała ten problem.

– Jest coraz gorzej, każdego dnia śmieci przybywa, a nikt nie chce nam pomóc – powiedział inny mieszkaniec osiedla. Mężczyzna twierdzi, że dzwonił do administracji osiedla i do urzędu miasta. Jego skarga nie zrobiła na nikim wrażenia.

O interwencję poprosiła nas również kobieta mieszkająca w bloku, przy którym znajduje się ten śmietnik. Ma świadomość, że meble musiał wyrzucić ktoś, kto robił w ostatnim czasie remont mieszkania. Nie rozumie tylko, dlaczego ich nie wywiózł.

- Czy naprawdę nie przeszkadza mu, że mieszka wśród śmieci? – zastanawia się.

Skontaktowaliśmy się z Chełmską Spółdzielnia Mieszkaniową, na której terenie znajduje się problemowy śmietnik. Natalia Gołub, zastępca prezesa ChSM obiecała zająć się sprawą.

– Nie jesteśmy w stanie skontrolować, kto robi takie rzeczy – mówi. - Nie raz i nie dwa zdarzało się, że śmieci podrzucały do naszych śmietników osoby mieszkające w innych częściach miasta.

Pani wiceprezes dodaje, że mieszkańcy i użytkownicy lokali użytkowych doskonale wiedzą, co i jak segregować, gdzie i kiedy składować odpady wielkogabarytowe. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie odbiera je raz na trzy miesiące. Najbliższy termin przypada 7 września.

Tak długo mieszkańcy nie musieli czekać na wywóz. Wiceprezes Gołub skontaktowała się z urzędem miasta i ustaliła, że zgromadzone przy parkingu odpady spółdzielnia wywiezie własnym transportem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tam, gdzie powinny one trafiać. Dostarczone śmieci zostaną rozpisane na lokatorów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Chełmie informuje natomiast, że w ramach systemu gospodarki odpadami komunalnymi zbiórka odpadów wielkogabarytowych z terenu miasta odbywa się raz na kwartał. W dniu wywozu odpady należy wystawić do godziny 7, ale nie wcześniej niż na 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Apeluje też, aby nie pozostawiać odpadów wielkogabarytowych pod śmietnikami w terminach niezgodnych z harmonogramem ich wywozu. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i stanowi wykroczenie.

- W przypadku konieczności pozbycia się odpadów wielkogabarytowych poza terminami ich odbioru, istnieje możliwość ich dostarczenia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – informuje Marcin Czarnecki, prezes MPGK.

Spółka deklaruje, że będzie edukować i przekonywać do właściwego postępowania z odpadami, jednak bez dobrej woli mieszkańców to zadanie jest bardzo utrudnione. Przypomina równocześnie, że wciąż prowadzi bezpłatną dystrybucję pojemników do selektywnego gromadzenia frakcji szklanej dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej i prosi, aby wystawiane były do opróżnienia dopiero w momencie całkowitego ich zapełnienia.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajduje się przy ul. Bieławin 5 w Chełmie. Funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7-16 oraz w sobotę w godzinach 7-14. Ilość odpadów, jakie można pozostawić w PSZOK, nie podlega limitom – można więc dostarczyć dowolną ich ilość.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe