Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Dodatkowe pieniądze na walkę z COVID-19

Zarząd Województwa Lubelskiego przeznaczył kolejne fundusze unijne dla szpitali, zespołów ratownictwa medycznego oraz centrów profilaktyczno-leczniczych. Chodzi o kwotę 5 milionów złotych, która zwiększy wartość projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa podmiotów leczniczych podległych Samorządowi Województwa Lubelskiego w związku z zagrożeniem epidemicznym” do ponad 12 milionów złotych.
Dodatkowe pieniądze na walkę z COVID-19

Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie. Umowę w tej sprawie podpisali w ubiegły czwartek marszałek województwa Jarosław Stawiarski oraz Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala.

– Walka z COVID-19 jest naszym podstawowym działaniem i szpitale powinny być dobrze przygotowane. – powiedział marszałek.

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia, odczynników i środków ochrony indywidualnej. Będą to między innymi: maski 3 PLY i FP2, kombinezony, fartuchy chirurgiczne, gogle, przyłbice, czepki.

– Środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne są niezbędne w dzisiejszym funkcjonowaniu szpitali – dają poczucie bezpieczeństwa zarówno pacjentowi, jak i personelowi. Dużym wsparciem jest dofinansowanie z Unii Europejskiej, bo ceny w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie – mówiła dyrektor Kamila Ćwik.

Wsparcie otrzyma 18 podmiotów leczniczych, podległych zarządowi województwa, w tym - oprócz chełmskiego szpitala - Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Adampolu w powiecie włodawskim.

Urząd Marszałkowski w Lublinie zdecydował też, że ponad 7 milionów złotych trafi do podmiotów realizujących zadania medyczne z zakresu pomocy społecznej. To między innymi 213 ośrodków pomocy społecznej w regionie, 20 powiatowych centrów pomocy rodzinie, 11 instytucji opieki paliatywno-hospicyjnej oraz 10 schroniskach dla osób bezdomnych. Liderem projektu „Razem przeciwko COVID-19” jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Projekt obejmie łącznie 3643 pracowników wszystkich wymienionych instytucji oraz łącznie blisko 2 tysiące pacjentów, pensjonariuszy i bezdomnych korzystających z usług jednostek pomocy społecznej. Przyznane fundusze unijne pozwolą na zakup środków ochrony osobistej oraz doposażenie stanowisk pracy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama