Dodatkowe pieniądze na walkę z COVID-19

  • 03.08.2020, 11:10 (aktualizacja 07.08.2020, 07:43)
  • szer
Dodatkowe pieniądze na walkę z COVID-19
Zarząd Województwa Lubelskiego przeznaczył kolejne fundusze unijne dla szpitali, zespołów ratownictwa medycznego oraz centrów profilaktyczno-leczniczych. Chodzi o kwotę 5 milionów złotych, która zwiększy wartość projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa podmiotów leczniczych podległych Samorządowi Województwa Lubelskiego w związku z zagrożeniem epidemicznym” do ponad 12 milionów złotych.

Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie. Umowę w tej sprawie podpisali w ubiegły czwartek marszałek województwa Jarosław Stawiarski oraz Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala.

– Walka z COVID-19 jest naszym podstawowym działaniem i szpitale powinny być dobrze przygotowane. – powiedział marszałek.

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia, odczynników i środków ochrony indywidualnej. Będą to między innymi: maski 3 PLY i FP2, kombinezony, fartuchy chirurgiczne, gogle, przyłbice, czepki.

– Środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne są niezbędne w dzisiejszym funkcjonowaniu szpitali – dają poczucie bezpieczeństwa zarówno pacjentowi, jak i personelowi. Dużym wsparciem jest dofinansowanie z Unii Europejskiej, bo ceny w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie – mówiła dyrektor Kamila Ćwik.

Wsparcie otrzyma 18 podmiotów leczniczych, podległych zarządowi województwa, w tym - oprócz chełmskiego szpitala - Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Adampolu w powiecie włodawskim.

Urząd Marszałkowski w Lublinie zdecydował też, że ponad 7 milionów złotych trafi do podmiotów realizujących zadania medyczne z zakresu pomocy społecznej. To między innymi 213 ośrodków pomocy społecznej w regionie, 20 powiatowych centrów pomocy rodzinie, 11 instytucji opieki paliatywno-hospicyjnej oraz 10 schroniskach dla osób bezdomnych. Liderem projektu „Razem przeciwko COVID-19” jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Projekt obejmie łącznie 3643 pracowników wszystkich wymienionych instytucji oraz łącznie blisko 2 tysiące pacjentów, pensjonariuszy i bezdomnych korzystających z usług jednostek pomocy społecznej. Przyznane fundusze unijne pozwolą na zakup środków ochrony osobistej oraz doposażenie stanowisk pracy.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe