Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Świątynia odzyska dawne kolory

Już wkrótce elewacja kościoła św. Franciszka Ksawerego zacznie odzyskiwać pierwotną kolorystykę. W tym roku planowana jest realizacja pierwszego etapu prac obejmującego rewitalizację fasady frontowej najstarszej miejskiej świątyni oraz konserwację marmurowego portalu przy wejściu głównym.
Świątynia odzyska dawne kolory

Inicjatorem prac jest proboszcz parafii Jarosław Wójcik. Dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie możliwe rozpoczęcie prac remontowo-konserwatorskich przy elewacjach kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Rusztowania postawiono w połowie bieżącego miesiąca.

Na stronie internetowej Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czytamy, że przewiduje się wykonanie prac remontowych polegających m.in. na usunięciu zdegradowanych partii tynków (zawilgoconych, zasolonych, odspojonych od podłoża, spękanych) oraz wtórnych przetynkowań i napraw zaprawą cementową.

Ponadto prace konserwacyjne będą polegały na naprawie i zrekonstruowaniu ubytków gzymsów; usunięciu z partii cokołowej elewacji współczesnej okładziny kamiennej; usunięciu betonowej opaski; naprawie oraz wymianie obróbek blacharskich, orynnowania i rur spustowych; uszczelnieniu pokrycia dachowego na wieżach; odsłonięciu pierwotnego przedstawienia malarskiego umieszczonego w szczycie elewacji frontowej i poddanie go konserwacji oraz rekonstrukcji pierwotnej kolorystyki elewacji.

Prace będą realizowane na podstawie badań stratygraficznych i odkrywek w oparciu o projekt budowlany Michała Szewczyka i Mariusza Bubicza. Wsparcie finansowe od miasta Krasnystaw (50 tys. zł) umożliwi rozpoczęcie prac konserwatorskich marmurowego portalu głównego z 1715 r.

Wzniesienie na przełomie XVII i XVIII w. świątyni związane było ze sprowadzeniem w 1685 r. jezuitów do Krasnegostawu przez biskupa chełmskiego Stanisława Święcickiego. Po kasacie w 1773 r. zgromadzenia jezuitów świątynia pełniła funkcję katedry, a następnie świątyni parafialnej. W wieku XIX i XX świątynia była wielokrotnie remontowana i restaurowana, m.in. po zawaleniu się w połowie XIX w. kopuły nad transeptem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama