Kąpiel na własną odpowiedzialność

  • 30.07.2020, 10:33
  • DBEZ
Kąpiel na własną odpowiedzialność
Na tablicy wisi kartka 'Zakaz kąpieli", a w wodzie i na plaży bawi się około setki ludzi. W dodatku w pobliżu plaży działa sklepik z alkoholem. Lato w pełni. Co będzie, jeśli ktoś się utopi?

Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Chełmie nie ma wątpliwości, że za bezpieczeństwo na obszarze gminy i miasta odpowiada wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Nie wystarczy więc ustawić tabliczkę z napisem "Zakaz kąpieli". Zdaniem ratowników, to nie zwalnia z odpowiedzialności za czyjeś życie i zdrowie.

- Nie ma to żadnego znaczenia, że zbiornik jest retencyjny. Jeżeli ludzie się tam kąpią, powinni mieć zapewnione bezpieczeństwo - mówi Andrzej Klaudel, prezes chełmskiego WOPR.

Jest słońce i piwko. Tylko ratownika brak

Chełmscy ratownicy zlustrowali zalewy w regionie. Odkryli trzy dzikie kąpieliska, gdzie nikt nie pilnuje bezpieczeństwa kąpiących się ludzi. Największe zastrzeżenia mieli wobec zbiornika w Majdanie Zahorodyńskim. To teren gminy wiejsko-miejskiej w Siedliszczu. W czasie lustracji na plaży z pomostem przebywało ok. 100 osób. Mimo zakazu ludzie korzystali z kąpieli w najlepsze, niewiele robiąc sobie z tego, że nie ma w pobliżu ratowników.

- Dotychczasowe tłumaczenia władz gminy, że zbiornik Majdan Zahorodyński służy wyłącznie do celów wędkarskich, są niedorzeczne, ponieważ w czasie lustracji nad zbiornikiem wędkowało tylko dwóch wędkarzy, natomiast kąpało się i przebywało w wodzie około 50 osób, dużo dzieci i młodzieży - podkreśla Klaudel.

Zwrócił on również  uwagę na to, że plażowicze pili piwo, które mogli kupić w sklepiku znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży i parkingu samochodów. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że połączenie alkoholu i wypoczynku nad wodą już nieraz się źle kończyło.

W związku z tymi spostrzeżeniami chełmski WOPR przesłał pismo do przewodniczącego rady gminy Wiesława Prażnowskiego. Zwrócił się z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Przy okazji trochę też "postraszył" przepisami prawa, wskazując, że niedopełnienie tych powinności może narazić na odpowiedzialność funkcjonariusza publicznego.

- Nie możemy zmuszać nikogo do tego, żeby nie korzystał z kąpieli. Są wywieszone tablice ostrzegawcze. Jest zakaz... - tłumaczy Prażnowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Siedliszczu.

Pismo z WOPR jeszcze do niego nie zdążyło dotrzeć. Zresztą, jak argumentuje przewodniczący, nie tylko w gminie Siedliszcze są takie miejsca. Także na Mazurach natknął się na plażę, gdzie ustawiono zakaz kąpieli i nie było ani jednego ratownika. W dodatku było to tuż przy ośrodku wypoczynkowym.

- Każdy się obawia, że coś się może stać. Gdy pismo do nas dotrze, na pewno je rozważymy. Każdy sygnał jest potrzebny - dodaje przewodniczący.

Bo gmina nie ma pieniędzy

Ratownicy zwiedzili jeszcze dwa dzikie kąpieliska. Zarówno w zalewie w Dubience, jak i w zbiorniku Niwa w Sawinie ludzie się kąpali. Do gmin skierowano więc pisma o podobnej treści.

- Dotychczasowe tłumaczenia władz gminy, że nie ma pieniędzy na organizacje kąpieliska, są niedorzeczne, ponieważ życie i zdrowie ludzkie jest bezcenne - argumentuje Klaudel.

Przewodnicząca rady gminy Iwona Wołoszkiewicz powątpiewa jednak, by zbiornik Niwa cieszył się powodzeniem wśród mieszkańców. Czy naprawdę ktoś chciałby się tam wykąpać?

- Teren jest zaniedbany, zarośnięty trawą. Żeby go doprowadzić do ładu, potrzebowalibyśmy dużo pieniędzy - mówi Wołoszkiewicz.

Radni zdecydowali, że nie będzie tam kąpieliska, głównie ze względu na oszczędności. To ich zdaniem zbiornik wyłącznie retencyjny, a nie rekreacyjny. Po części zaważyły też względy polityczne. - Niwa nie ma dobrej sławy. Gmina musiała dużo dopłacić pierwszemu wykonawcy Niwy, bo przegrała z nim w sądzie.

I nie ma warunków

- Ten zbiornik "dał nam w kość". Długo nie mogliśmy, jako gmina, pozbierać się finansowo. To jednak nie powód, żeby to wszystko zostało zaprzepaszczone - dodaje przewodnicząca i przypomina, że na początku kadencji radna Halina Wołoszkiewicz proponowała, by zadbać o plaże przy Niwie w czynie społecznym - ustawić tam ławeczkę, posadzić drzewka. Jej plany się jednak rozmyły. Ratowników tam nie ma, a w ciągu kilku lat woda pochłonęła już dwa życia ludzkie.

Na zorganizowanie strzeżonego kąpieliska od lat nie stać też gminy Dubienka. Także tam do przewodniczącego wysłano pismo z WOPR-u.

- Gdy widzimy ludzi w wodzie, zwracamy uwagę, że jest zakaz kąpieli - zapewnia wójt Dubienki Krystyna Deniusz-Rosiak. Jej zdaniem osobami łamiącymi zakaz powinna zająć się policja.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe