Jaki będzie przebieg S17? [VIDEO]

  • 30.07.2020, 09:46
  • GD
Jaki będzie przebieg S17? [VIDEO]
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie przebiegu trasy S17 na terenach gmin: Krasnystaw i Łopiennik Górny. Mieszkańcy złożyli 90 wniosków. Zdecydowana większość opowiedziała się za jednym z czterech wariantów ekspresówki, który jest najbardziej zbliżony do przebiegu obecnej drogi krajowej. Wszystko zależy teraz od projektantów i inwestora.

W ubiegłym tygodniu na stronie internetowej Urzędu Gminy Krasnystaw został opublikowany raport z działań informacyjnych dotyczących planowanego przebiegu S17 z Łopiennika do Krasnegostawu. Biuro projektowe Mosty Katowice właśnie podsumowało zgłoszone wnioski, protesty i opinie.

Z gminy Łopiennik Górny wpłynęły 4 wnioski, w tym jeden zbiorowy. Wszyscy (80 osób) jednogłośnie opowiedzieli się za niebieskim wariantem, który swoim przebiegiem jest najbardziej zbliżony do obecnej trasy drogi krajowej nr 17 i został określony jako najmniej konfliktowy.

Więcej rozbieżności było w gminie Krasnystaw, gdzie odnotowano 86 wniosków. Trzy z nich były zbiorowe. Za wariantem niebieskim głosowało 309 osób. Drugie miejsce zajął wariant zielony (78 głosów), a trzecie wariant fioletowy (65 głosów).

Kilka wniosków dotyczyło także budowy przejazdu drogowego pod drogą ekspresową S17 w ciągu drogi gminnej 109999. Postulat ten odrzucono, bo w promieniu 1 km planowane są dwie takie przeprawy. Pomysł został uznany za bezzasadny, bo wszystkie te drogi będą połączone z drogą dojazdową zlokalizowaną wzdłuż trasy szybkiego ruchu S17 umożliwiającą łatwą i szybką komunikację.

Biuro projektowe przypomina, że przedstawione na spotkaniach informacyjnych plany sytuacyjne mają charakter poglądowy i nie są podstawą do wykonania podziału nieruchomości do pozyskania ich pod inwestycję. Dopiero kolejny etap prac przygotowawczych polegający na zleceniu realizacji inwestycji w trybie „Projektuj i buduj” i opracowaniu projektu budowlanego ostatecznie określi kształt przebiegu S17.

Konsultacje społeczne były prowadzone już po raz drugi, bo pierwotny przebieg trasy był niezgodny z oczekiwaniami mieszkańców. Między innymi ekspresówka omijała las w gminie Łopiennik Górny, który błędnie został zakwalifikowany jako obszar chroniony przyrodniczo. Przeciwnicy argumentowali, że taki wariant byłby również droższy w realizacji.

Wstępnie zaprojektowano cztery warianty przebiegu S17, które analizowane były pod względem społecznym, technicznym, ekonomicznym i środowiskowym. Budowa rozpocznie się w miejscowości Łopiennik Górny za węzłem "Łopiennik" z istniejącą drogą krajową nr 17, natomiast zakończy się w miejscowości Zakręcie Kolonia przed węzłem "Krasnystaw Północ". Projekt zakłada budowę odcinka o długości około 9,5 km jako drogi dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Inwestycja zapewni pełną obsługę przyległych terenów poprzez budowę dróg dojazdowych i przebudowę istniejących dróg poprzecznych.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec76
Mieszkaniec76 22.08.2020, 08:33
A czy starą DK17 zostwìą bez zmian...

Pozostałe