Wójt chce płacić tekturowym czekiem

  • 29.07.2020, 08:43 (aktualizacja 01.08.2020, 11:34)
  • DBEZ
Wójt chce płacić tekturowym czekiem
Henryk Maruszewski dostał 500 tys. złotych od premiera i chce te pieniądze wykorzystać, by wyasfaltować wszystkie dotąd nieremontowane drogi powiatowe na terenie swojej gminy. Pomysł poparli radni powiatu i przekazali mu w zarząd cztery drogi.

- Chcę w tej kadencji zamknąć już temat dróg powiatowych. Wykonamy remonty wszystkich pozostałych odcinków, tak żeby mój następca mógł się zająć innymi sprawami, np. oczyszczalnią ścieków - mówi wójt Maruszewski. - Tymi drogami starosta nie jeździ, tylko nasi mieszkańcy - podkreśla wójt.

Maruszewski był kiedyś prekursorem remontowania dróg powiatowych przez gminy. Jako pierwszy odwrócił zasady współpracy gmin i powiatu, i przejął obowiązki starosty, projektując przebudowę powiatówki i zabiegając o dofinansowanie. W jego ślady poszli inni wójtowie i dzięki temu przyśpieszyli remonty dróg powiatowych.

Przed kilkoma tygodniami gmina Białopole dostała 500 tys. zł z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Na razie to tylko promesa, a pieniądze mają być przekazane późnej. Niektórzy się śmieją, że te czeki  to tylko tekturowe tabliczki. Jednak jeszcze się nie zdarzyło, by rząd dał promesę, a potem wycofał dotację. Samorządy przyrzeczone pieniądze będą mogły wykorzystać jako wkład własny w inwestycje.

- Jak będą potrzebne pieniądze, wezmę ten czek i zaniosę do starosty. Niech się martwi i szuka pieniędzy - żartuje Maruszewski. 

Już następnego dnia po otrzymaniu czeku wójt złożył staroście propozycję współpracy przy remontach dróg powiatowych. Zadeklarował 30 proc. udziału własnego w kosztach. W ubiegłym tygodniu rada powiatu przekazała w zarząd gminie Białopole cztery powiatówki. Piąta droga już była wcześniej przekazana. W sumie w planie jest wykonanie remontów ponad 9 kilometrów asfaltu.

- Życzyłbym sobie takiej współpracy ze wszystkimi gminami - skomentował na komisjach starosta Piotr Deniszczuk.

Gmina Białopole zaprojektuje przebudowę 3 km 300 metrów drogi w Raciborowicach, 1,1 km z Kurmanowa do Buśna,  2,6 km na odcinku Busieniec - Buśno i 2,5 km w Zabudnowie. W planach jest też remont asfaltu do Maziarni. Nowe drogi będą miały szerokość 5,5 metra. Zaprojektowane zostaną również ścieżki pieszo-rowerowe i zatoki autobusowe.

- Mamy 500 tys. zł z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Zadeklarowaliśmy, że dołożymy 200 tys. zł z budżetu gminy. Nadleśnictwo deklaruje też dofinansowanie w wys. 200 do 300 tys. zł do drogi w Maziarni - wylicza Maruszewski. - Planowane do remontu drogi raczej w konkursach nie zdobędą dużo punktów, więc to jedyna szansa, żeby je teraz zrobić - dodaje wójt.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 09.01.2021, 10:36
A ja myślałem że to dla wójta na wybrukowanie podwórka
koalicja
koalicja 10.12.2020, 13:51
Jak dają to bierze a tak to narzeka że manną nie sypią z góry.

Pozostałe