Oskarżony o bombowy alarm uniewinniony

  • 28.07.2020, 08:54 (aktualizacja 01.08.2020, 11:32)
  • (apm)
Oskarżony o bombowy alarm uniewinniony
Śledczy oskarżyli 47-latka o wywołanie fałszywego alarmu bombowego w chełmskim sądzie. Mężczyzna najpierw się przyznał i zeznał, że zrobił to, bo był wściekły na opieszałość sądu, potem przekonywał śledczych, że wziął winę na siebie, bo chciał chronić matkę. – Myślałem, że to ona dzwoniła. Jak wyjmie sztuczną szczękę, ma podobny głos do mnie – tłumaczył, ale mu nie uwierzyli. Sąd jednak kilka dni temu mężczyznę uniewinnił. Prokuratura nie zgadza się z wyrokiem i złożyła już wniosek o jego uzasadnienie.

"Za godzinę w sądzie wybuchnie bomba. Raz, dwa, trzy..." – powiedział do słuchawki męski głos i się rozłączył. Jak ustalili śledczy, bombiarz zadzwonił 21 marca ub. r. około godziny 12.30 do biura interesantów Sądu Rejonowego w Chełmie. Poinformował, że za godzinę wybuchnie bomba i szybko się rozłączył.

Ponieważ nie sprecyzował, w którym budynku może być podłożony ładunek, prezes sądu zdecydowała, że konieczna jest ewakuacja zarówno przy pl. Kościuszki, jak i przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Ewakuowano ponad 50 pracowników Sądu Rejonowego w Chełmie oraz około 20 interesantów, którzy przybyli na rozprawy. Informacja postawiła na nogi policję, pogotowie, straż graniczną oraz straż pożarną. Przyjechała grupa pirotechników, by przeszukać pomieszczenia. Niczego na szczęście nie znaleziono, żadnych ładunków wybuchowych ani innych urządzeń mogących grozić wybuchem.

Już następnego dnia około południa kryminalni z Chełma zatrzymali domniemanego sprawcę fałszywego alarmu - 46-letniego mieszkańca Trawnik w powiecie świdnickim. Mężczyzna został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Chełmie, gdzie zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, połączony z zakazem opuszczania miejsca pobytu oraz kraju.

Jak ustalili śledczy, 47-latek wszczął fałszywy alarm, ponieważ był wściekły na opieszałość sądu. Tego dnia jego matka bezskutecznie próbowała uzyskać informację na temat toczącej się w sądzie sprawy spadkowej jego rodziny. Ponieważ ona dodzwonić się nie mogła, przejął inicjatywę i postawił na nogi wszystkie służby. Koszt takiej akcji wyceniono w sumie na ponad 1250 złotych.

Początkowo podejrzany mężczyzna przyznał się do winy, tłumacząc się, że przyczyną było silne wzburzenie z powodu przedłużającego się procesu w sprawie spadkowej jego rodziny. Wyraził żal i chęć dobrowolnego poddania się karze. Jednak podczas posiedzenia w sprawie tymczasowego aresztu odwołał wcześniejsze wyjaśnienia i nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Twierdził, że wcześniej chciał chronić matkę, którą podejrzewał o wszczęcie fałszywego alarmu bombowego. – Jak matka wyjmie sztuczną szczękę, to ma głos podobny do mojego – tłumaczył się przed sędzią.

Za fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu groziła mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd jednak uznał, że jest niewinny. Na jakiej podstawie? – prokuratura czeka na uzasadnienie wyroku. Jeśli się z nim nie zgodzi, złoży apelację.

(apm)

Gdzie spędzasz tegoroczne wakacje?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kasia
kasia 28.07.2020, 21:39
Kasta rządzi ?
kerr
kerr 02.08.2020, 15:58
Kasta bierze :)

Pozostałe