Oto Królowa Magicznych Ogrodów

  • 26.07.2020, 12:12 (aktualizacja 26.07.2020, 12:18)
  • AN
Oto Królowa Magicznych Ogrodów
Każdy ogród zmienia się wraz z porami roku. Teraz właśnie trwa pora kwitnienia róż, powszechnie nazywanych królowymi. Jak zatem nazwać inne piękne kwiaty, których nie brakuje w janowieckim ogrodzie? Na szczęście są jeszcze inne tytuły: księżna, księżniczka, cesarzowa, caryca, monarchini, imperatorowa...

Historia tego pięknego kwiatu ma wiele tysięcy lat. Legenda głosi, że uznawana za najpiękniejszą kobietę świata, starohinduska bogini Lakszmi, narodziła się w rozkwitającym pąku róży o 108 dużych i 108 małych płatkach. Ujrzał ją bóg Wisznu i zdumiał się pięknem róży i śpiącej w niej bogini. Boskim pocałunkiem obudził dziewczynę i pojął za małżonkę. Od tego też momentu róża stała się świętym kwiatem i jednocześnie symbolem boskiej tajemnicy...

Róża jest królową i wymaga wielu starań, żeby była piękna. Jak mówi Robert Samborski, ogrodnik Magicznych Ogrodów, znana jest od bardzo dawna, ale dopiero od około trzystu lat trwają prace, których celem jest nie tylko pielęgnacja piękna tego kwiatu i produkcja nowych odmian, ale także sprawienie, aby był odporny na różne choroby, których nazwy powodują ciarki na plecach: mączniak, czarna plamistość, rdza czy szara pleśń. Róża to kwiat, który ma niezliczoną ilość odmian, można je liczyć w tysiącach.

- W ogrodach, także w Magicznym, rosną te wielkokwiatowe. Żeby je uzyskać, potrzebna była długa, mozolna praca polegająca na selekcji krzewów, a później poprzez celowe krzyżowanie powstawały mieszańce międzyodmianowe. I takie kwiaty mają cechy rodziców, dziadków i dalszych pokoleń – dodaje Samborski.

Główne kwitnienie róż przypada na przełom czerwca i lipca. Po nim przycina się krzewy, usuwając stare przekwitłe kwiaty, pędy odrastają i w ciągu 6-7 tygodni zakwitają ponownie...

- Wszystkich wybierających się do Magicznych Ogrodów Janowiec, kierujemy do miejsc, w których mogą zobaczyć różane kwiaty: mijając rozrabiające Mordole, po wejściu do Ogrodu, zobaczymy je po prawej stronie. Kolejne miejsce znajdziemy między stawem z tratwami a kolejką i przy wodospadzie na samej górze - zdradza Kuba Grabski, manager Magicznych Ogrodów w Janowcu.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe