Czy wójt Ćwir agitował?

  • 20.07.2020, 09:11 (aktualizacja 24.07.2020, 09:10)
  • DBEZ
Czy wójt Ćwir agitował?
Mieszkanka Sawina zawiadomiła policję, bo jej zdaniem wójt Dariusz Ćwir złamał ciszę wyborczą. Miał to zrobić poprzez zamieszczenie w internecie swojego zdjęcia z zakreśloną kartą wyborczą.

Zdjęcie wójta pojawiło się na jego profilu Facebook 12 lipca o godz. 15.10, czyli w czasie, gdy trwało głosowanie w wyborach prezydenckich. Na kartach wyborczych były tylko dwa nazwiska do wyboru - prezydenta Andrzeja Dudy i jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego. Wiele osób robiło sobie w dniu wyborów zdjęcia w lokalach wyborczych lub przed nimi, dokumentując tym samym fakt wzięcia udziału w wyborach. Zazwyczaj jednak karty do głosowania były odwrócone lub zgięte, żeby nie ujawniać na kogo się głosuje i nie być posądzonym o agitację w czasie ciszy wyborczej.

- Zobaczyłam zdjęcie wójta i nie mogłam z tym nic nie zrobić. Zgłosiłam na policję złamanie ciszy wyborczej - mówi mieszkanka Sawina. Kobieta nie chce, by ujawniać jej dane osobowe. Nie jest jednak tajemnicą, że politycznie w wójtem jej nie po drodze.

- Zdjęcie może nie jest zbyt idealnie wyraźne, ale przy nazwisku pierwszego kandydata kratka jest wyraźniej ciemniejsza - uważa kobieta.

Jej zdaniem, to mogło sugerować innym wyborcom, na kogo wójt oddał głos, a tym samym mogła to być niedozwolona agitacja. W ubiegłym tygodniu zgłaszająca złożyła na posterunku policji obszerne zeznania. Przesłała również na policję screen zdjęcia wójta z lokalu wyborczego.

Mimo kontrowersji, jakie wzbudziło zdjęcie, nie zostało usunięte z Facebooka. Wójt może się bronić tym, że jakość jego jest tak słaba, iż nie widać postawionego krzyżyka. W komentarzu do zdjęcia też nic nie ma niestosownego:

"Obywatelski obowiązek spełniony. Zachęcam wszystkich do udziału w wyborach" - napisał Ćwir.

W gminie Sawin, którą zarządza wójt z PiS, prezydent Andrzej Duda miał zdecydowane poparcie. Zagłosowało na niego 72, 87 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła niemal 59 proc.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe