Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Mieszkańcy upomnieli się o pomoc

Nawałnica, która przeszła przed ponad miesiącem przez Żmudź, Roztokę, Klesztów i Ksawerów, zniszczyła kilka domów i kilkadziesiąt budynków gospodarczych. Niektórzy poszkodowani rolnicy mają żal do gminy, że nie otrzymali pomocy na czas, by odbudować zerwane dachy. O żywiole i jego skutkach opowiedzieli przed kamerami programu Interwencja telewizji Polsat.
Mieszkańcy upomnieli się o pomoc

Trwająca zaledwie kilka minut nawałnica przeszła przez gminę Żmudź po południu 11 czerwca. Porywy silnego wiatru łamały gałęzie, zrywały linie energetyczne i niszczyły dachy domów. Niektóre stodoły zamieniły się w kupę gruzów i drewna. Dla wielu to był poważny problem, bo zamokły składowane pod dachem pasze, ziarno, nawozy oraz siano. Niektórzy budynki mieli ubezpieczone i w miarę szybko poradzili sobie z usuwaniem szkód. Nawałnica zniszczyła również dach na gminnej świetlicy w Roztoce. Był ubezpieczony i jest już w trakcie wymiany.

- Skupiamy się na pomocy najbardziej poszkodowanym - mówiła tuż po zdarzeniu wójt Edyta Niezgoda

Już następnego dnia po nawałnicy powołano komisje, które udokumentowały straty poniesione przez gospodarzy. Gmina złożyła też wniosek do wojewody o pomoc dla właścicieli trzech domów, które zostały poważnie uszkodzone przez porywy silnego wiatru. W sumie wypłacono im 11 tys. zł.

Właściciele zniszczonych budynków gospodarczych na taką pomoc nie mogą liczyć. Jest wypłacana w wyjątkowych okolicznościach, tylko wtedy, gdy nieruchomość służyła prowadzeniu produkcji i ta działalność stanowiła jedyne źródło utrzymania rodziny.

- Zrobili 3 czy 4 zdjęcia i powiedzieli, że to tylko do archiwum, bo ze strony gminy i ze strony wojewody nie mamy na co liczyć. Musimy sobie dać radę sami – powiedziała przed kamerami pani Dorota, mieszkanka gminy Żmudź. Telewizja była w Stanisławowie, Klesztowie i Rudnie. Nagrano też deklarację wicewójta Łukasza Buraka, że gmina zaoferuje mieszkańcom konkretną pomoc.

Na temat tego wsparcia mowa była już 16 czerwca podczas sesji rady gminy. 

- Zapraszam mieszkańców, którzy ucierpieli w wyniku tej wichury, do ośrodka pomocy społecznej i urzędu gminy. Na ile będziemy mogli wesprzeć, to się okaże - mówiła wójt Niezgoda.

Samorząd zdecydował, że wszystkie sprawy będą rozpatrywane indywidualnie, w zależności od rozmiaru zniszczeń i sytuacji materialnej poszkodowanego. Rolnicy mogą składać podania o umorzenia rat podatków, które płacą do urzędu gminy. W niektórych przypadkach poszkodowani mogą też liczyć na zasiłki celowe, wypłacane przez GOPS. Muszą jednak złożyć podania, a potem okazać rachunki potwierdzające, że pieniądze wydano na odbudowę budynku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama