Festiwal filmowy zawita do ChDK

  • 15.07.2020, 12:33
  • AN
Festiwal filmowy zawita do ChDK
Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów, wyjątkowo - ze względu na panującą sytuację - odbyła się online. Mamy jednak dobrą wiadomość dla miłośników kina. Za kilka dni rozpocznie się w Chełmie stacjonarna edycja wydarzenia. W programie pokazy kilkunastu filmów.

- To wyjątkowe wydarzenie, jakiego w Chełmie jeszcze nie mieliśmy - mówi Piotr Stelmaszczuk z Chełmskiego Domu Kultury. - Na prośbę widzów oraz w związku z tym, że kina stacjonarne ponownie się otworzyły, organizator festiwalu postanowił przedłużyć święto kina i zorganizować Wiosnę Filmów również w tradycyjnej wersji. To dla naszego miasta i widzów duże wyróżnienie.

Festiwal najpierw zagościł w warszawskich kinach Amondo oraz Elektronik, a następnie ruszył do wybranych miast w całej Polsce. 16 lipca zawita do Chełmskiego Domu Kultury i zostanie w naszym mieście do 19 lipca.

- Każdego dnia chełmianie będą mogli obejrzeć po trzy filmy - wyjaśnia Stelmaszczuk. - W programie znajdzie się m.in. sześć najlepszych filmów z tegorocznej edycji festiwalu.

W czwartek (16 lipca) pokaz rozpocznie się o godz. 16 węgierskim komediodramatem "Najgorsze wiersze świata". Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w rodzinne strony ma pomóc mu dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Tego dnia widzowie obejrzą także filmy: "Zło nie istnieje" i "Nadzieja".

W piątek o godz. 16 obejrzymy "Sekret bogini fortuny". Przedstawiona przez reżysera historia relacji pomiędzy mężczyznami łączy w sobie elementy komedii romantycznej, kina społecznego i przejmującego dramatu. Ponadto tego dnia zobaczymy także "Martin Eden" i "Tylko zwierzęta nie błądzą".

Festiwalowa sobota rozpocznie się o godz. 15 filmem "Nadzieja". Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia Anja dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne dni pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło. Tego dnia pokazane będą także "Najgorsze wiersze świata" i "Zło nie istnieje".

Podczas ostatniego dnia festiwalu chełmianie będą mieli okazję obejrzeć film"Martin Eden". To przeniesiona na ekran inspiracja bestsellerowej powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem, intrygująca opowieść o miłości, ambicji oraz rodzącej się świadomości, której akcję reżyser usytuował w Neapolu. W niedzielę obejrzymy również "Tylko zwierzęta nie błądzą" oraz "Sekret bogini fortuny".

Na tym nie koniec festiwalowych atrakcji. Gościem specjalnym będzie znana chełmskim kinomanom Diana Dąbrowska, filmoznawczyni, organizatorka wielu przeglądów i festiwali, animatorka kultury i wieloletnia wykładowczyni italianistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Na koncie swoich sukcesów ma m.in. zajęcie II miejsca w prestiżowym Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe