Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Tropią koronawirusa w ściekach

Próbki naszych ścieków wysyłane są do instytutu badawczego do Holandii. Ma to pomóc w wykrywaniu ognisk pandemii koronawirusa.
Tropią koronawirusa w ściekach

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej bierze udział w europejskim programie badania koronawirusa w ściekach, zainicjowanym przez Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Dyrekcję Generalną ds. Środowiska przy udziale Holenderskiego Instytutu Badań Wody KWR, Centrum Technologiczne Katalonii - Eurecat, Uniwersytet w Tesalii i Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach. Zadaniem międzynarodowego zespołu jest przygotowanie systemu wczesnego ostrzegania przed SARS-Covid, poprzez badanie składu ścieków dopływających do oczyszczalni.

- Coraz więcej dowodów wskazuje, że nieoczyszczone ścieki są dobrym wskaźnikiem obecności wirusa wśród mieszkańców. Pierwsze badania w tym kierunku potwierdziły związek między stężeniem wirusa w dopływających ściekach do oczyszczalni, a poziomem zainfekowania danej społeczności. Analiza próbek w oczyszczalniach ścieków może wskazać, ile zakażonych osób, w tym bezobjawowych nosicieli, znajduje się w danej okolicy. Bardziej szczegółowa analiza poprzez badanie ścieków z poszczególnych punktów sieci kanalizacyjnej może pozwolić na ocenę konkretnej części miasta - wyjaśnia Katarzyna Langiewicz z MPGK. -  29 czerwca spółka rozpoczęła 24-godzinny pobór próbek ścieków, które następnego dnia, po odpowiednim zabezpieczeniu, zostały wysłane drogą lotniczą do analizy w instytucie badawczym w Holandii.

Nadzorowanie wirusa w ściekach może okazać się cennym i skutecznym narzędziem do monitorowania migracji wirusów w miastach oraz może służyć jako wczesne ostrzeżenie przed ponownym pojawieniem się pandemii. Epidemiologia ścieków stwarza szansę na łatwiejsze lokalizowanie ognisk choroby i bezobjawowych nosicieli. Znajomość ognisk wirusa pozwoli na skuteczniejszą ochronę, łagodząc ograniczenia w miejscach wolnych od wirusów oraz minimalizując zakłócenia gospodarcze i społeczne.

Wdrożenie programu ma pozwolić na szybkie uzyskanie informacji o ilości osób zarażonych w danym mieście, bez konieczności wykonywania testów bezpośrednio na mieszkańcach, co pozwoli na obniżenie wysokich kosztów związanych z konwencjonalnym testowaniem i nadzorem epidemiologicznym. Spółka podkreśla, że celem programu nie jest zastąpienie tradycyjnych badań laboratoryjnych, lecz wprowadzenie równolegle systemu umożliwiającego monitoring bieżącej liczby zachorowań w określonej przestrzeni.

- Udział przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych w projekcie jest bezpłatny, a MPGK przystępując do pionierskiego programu, aktywnie włączyło się w działania mające na celu przeciwdziałanie rozwojowi pandemii - dodaje Langiewicz. - Efektywne wdrożenie programu stwarza perspektywy dla wykrywania także innych ognisk chorób zakaźnych oraz szanse na wykorzystanie potencjału spółki dla dobra lokalnej społeczności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Romek 15.07.2020 18:39
Cos wiadomo ile wyszło?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama