Wspomną ofiary "krwawej niedzieli"

  • 10.07.2020, 14:15
  • AN
Wspomną ofiary "krwawej niedzieli"
Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” zaprasza na uroczystości związane z 77. rocznicą „krwawej niedzieli” na Wołyniu. Uroczystości odbędą się w Chełmie w najbliższą niedzielę, 12 lipca.

O godz. 9 w bazylice pw. Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej, zostanie odprawiona msza święta w intencji polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa, a o godz.11 nastąpi złożenie wieńców przed pomnikiem Piety Wołyńskiej na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Jako stowarzyszenie chcemy ocalić męczeństwo kresowian od zapomnienia. Jak powiedział Ks. Tadeusz Isakowicz Zalewski w 2009 roku podczas odsłonięcia Krzyża Wołyńskiego: „(…) tym ludziom chciano zadać podwójną śmierć; pierwszy raz mordując ich okrutnie, a drugi - skazując na śmierć zapomnienia ...” - przypomina Józef Górny, prezes stowarzyszenia.

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN – UPA równocześnie zaatakowali około 100 wsi polskich w tym ludność uczestniczącą w mszach świętych. Tylko tego dnia zginęło około 10 tysięcy kobiet, dzieci i mężczyzn tylko dlatego, że byli Polakami. Dzień ten rodziny ofiar, nieliczni ocaleni oraz historycy, określają mianem „krwawej niedzieli na Wołyniu”. W 2008 roku z inicjatywy ośmiu organizacji kombatanckich i kresowych powstało w Chełmie Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja”, które za główny cel postawiło sobie godne upamiętnienie blisko 200 tysięcy Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w latach 1939-1947. 11 lipca 2009 roku staraniem stowarzyszenia odsłonięty został Krzyż Wołyński, który obecnie, na cmentarzu komunalnym w Chełmie, stanowi symboliczną mogiłę tych pomordowanych, którzy nie mają swoich pochówków.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe