Koronawirus na promie

  • 02.07.2020, 13:59 (aktualizacja 03.07.2020, 08:25)
  • GD, szer
Koronawirus na promie
Nawet 400 osób mogło zarazić się koronawirusem podczas rejsu promem Nova Star, który 14 czerwca przypłynął z Nynashamn w Szwecji do Gdańska. Już na lądzie u jednego z pasażerów potwierdzono zakażenie. Służby sanitarno-epidemiologiczne starają się dotrzeć do reszty podróżnych. Zadanie jest dość skomplikowane, bo chodzi o osoby z różnych regionów Polski i nie tylko. Być może nawet i z naszego terenu.

Do państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i za ich pośrednictwem do wszystkich państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych zostało przekazane pismo informujące o sytuacji. Znalazły się w nim między innymi dane dotyczące podróży i informacje z wywiadu przeprowadzonego z chorym oraz o objęciu kwarantanną osób podróżujących w tej samej kabinie, co chory.

- Wszystkie służby sanitarne w kraju włączyły się w poszukiwanie osób płynących tym promem – mówi Elżbieta Kuryk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie. - Działania są dość trudne, bo po otwarciu granic nie obowiązuje już 14-dniowa kwarantanna. I podróżni nie muszą wypełniać kart lokalizacyjnych – tłumaczy inspektor Kuryk. – Jeżeli ktoś z mieszkańców naszego powiatu podróżował tym promem 14 lipca, prosimy o kontakt. Być może ktoś zna osoby, które taki rejs mogły odbyć.

Inspektor dodaje, że gdański sanepid dysponuje jedynie listą osób, które rezerwowały bilety. Ma ich adresy mailowe i numery telefonów. Ma też listę pasażerów, ale bez jakichkolwiek namiarów na nich. Są więc problemy z ich odnalezieniem.

Monika Brzysko, szefowa krasnostawskiego sanepidu mówi, że dotychczas nikt, kto mógł podróżować promem Nova Star do nich się nie zgłosił, dlatego nie może stwierdzić, czy ktoś z mieszkańców powiatu płynął rejsem 14 czerwca. Opublikowany na Facebooku stacji komunikat tylko pierwszego dnia został udostępniony przez ponad 300 internautów. Widać, że krasnostawianie do sprawy podeszli bardzo poważnie.

Do tej pory nikt nie skontaktował się również z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we Włodawie.

– Czekamy, może  nie do wszystkich informacja jeszcze dotarła – usłyszeliśmy.

-  Mam nadzieję, że ci, którzy płynęli tym promem, nie zlekceważyli apelu i się zgłaszają – mówi pani Maria, której syn pracuje w Szwecji. – To za poważna sprawa, by ją bagatelizować. Lepiej nawet, gdy nie ma się żadnych objawów, zgłosić się, odbyć kwarantannę, przebadać, niż ukrywać ten fakt. Ale ludzie są różni. Choćby to małżeństwo ze Śląska, co pojechało sobie na wczasy nad morze. Bozia wie, ile osób zarazili.   

Kontakt do sanepidu:

PSSE w Chełmie, tel. (082) 565 34 21; tel. alarmowy: 693 444 561

PSSE w Krasnymstawie, tel. 500 081 157

PSSE we Włodawie, tel. 572 34 05; 695 748 377

GD, szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe