Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Schronisko czy mordownia?

- Dla nas to był szok - mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. Nie mieliśmy pojęcia, że takie rzeczy dzieją się w schronisku w Radysach. Gdybyśmy wiedzieli, nigdy nie podpisalibyśmy z nimi umowy. To nie do pomyślenia, by tak traktować bezbronne zwierzęta.
Schronisko czy mordownia?

Umowę ze schroniskiem w Radysach samorząd podpisał w ubiegłym roku. Trafiły tam trzy bezdomne psiaki z gminy. Jeden ponoć został adoptowany. Co stało się z pozostałymi?

Zanim doszło do podpisania umowy, gmina wystosowała zapytanie ofertowe aż do sześciu schronisk: w Chełmie, Lublinie, Zamościu, Lubartowie, Puławach i Krzesimowie. Nikt nie odpowiedział.

– Zmuszeni byliśmy szukać dalej. Zgłosiło się schronisko w Radysach – mówi burmistrz. – Za psa z naszej gminy, którego do siebie przyjęli, płaciliśmy 1350 złotych. Schronisko miało nas informować o losie pasiaków. Nic takiego nie miało miejsca, natomiast dochodziły do nas głosy, że źle się tam dzieje – dodaje burmistrz.

Wówczas gmina wystąpiła do powiatowego lekarza weterynarii w Piszu o zbadanie warunków bytowych odłowionych psów.

- Otrzymaliśmy informację, że schronisko spełnia wymogi określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt – mówi burmistrz.

Teraz okazało się, że opinia powiatowego lekarza weterynarii nijak się miała do rzeczywistości. Skargi na właścicieli schroniska zgłaszane były już od dawna, jednak w większości spraw nie było żadnych reakcji ze strony instytucji, które powinny sprawować nadzór weterynaryjny nad schroniskiem. Prokuratura sprawdza teraz, dlaczego wcześniejsze śledztwa były umarzane, a powiatowy ani wojewódzki lekarz weterynarii nie interweniowali. Aresztowała też na trzy miesiące właściciela schroniska. Śledczy przedstawili mu między innymi zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

Zdaniem Tadeusza Górskiego, problem bezpańskich psów można by rozwiązać, czipując wszystkie czworonogi. Dopóki jednak nie będzie takiego obowiązku, ludzie będą pozbywać się zwierzaków. Burmistrz mówi, że na terenie jego gminy psy porzucane są najczęściej w lesie w okolicach Zawadówki, głównie latem. Kilka ze znalezionych tam psiaków ma już nowe domy. Zostały przygarnięte przez mieszkańców. Czterema zaopiekowała się gmina.

- Najpierw sami szukaliśmy im schronienia, dopiero potem oddawaliśmy je do schroniska – dodaje burmistrz. – Gdyby wiedział, co się tam dzieje, na pewno nie podpisałby umowy.

Schronisko w Radysach to jedno z największych w Polsce, położone w województwie warmińsko-mazurskim. Co jakiś czas do opinii publicznej docierały sygnały, że źle się tam dzieje. Sprawa zawsze była zamiatana pod dywan. Interwencja, którą przeprowadzono 17 i 18 czerwca przygotowywana była w tajemnicy przez organizacje prozwierzęce we współpracy z Prokuraturą Rejonową w Olsztynie i olsztyńską komendą policji. Ze schroniska zabrano 70 psów i jednego kota. Wśród odebranych zwierząt był m.in. pies z odgryzionym fragmentem szczęki. Inny miał odgryziony ogon. Znaleziono też kilka martwych psów, w tym jeszcze ciepłego, zagryzionego szczeniaka oraz wyschnięte, niemal zmumifikowane, stare zwłoki psa. Śledczy ustalili też, że od początku roku do końca maja schronisko oddało do utylizacji 4 tony martwych zwierząt. Zwierzęta, które przeżyły trafić mają na warszawski Paluch. Trzydzieści psów przyjmie również Wrocław. Właścicielowi schroniska w Radysach grozi 5 lat pozbawienia wolności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
E 03.07.2020 11:22
Proszę nie kłamać, że sami szukaliscie domów zanim oddaliscie do schroniska, psy zgłaszane odrazu były odławiane i szły do schroniska. Każdy od wielu lat wie, że Radysy to umierania zwierząt. Jaki adoptowany? o adopcji z tamtąd nie ma żadnej mowy bo nie oddają psów do adopcji, pies który tam trafia nigdy schroniska nie opuszcza. Ba nie wychodzą na spacery, nawet z boksu nie wychodzą latami aż do śmierci, jedzą resztki z ubojni albo siebie nawzajem. Śledzę losy Radys od lat... Byłam w szoku, że podpisaliscie umowę właśnie z Nimi! Mieli niezłe plecy, że udało im się u trzymać tą mordownie tyle lat. Mimo wielu skarg, oraz dowodów na nieprawidłowe warunki oraz traktowanie zwierząt. Ale wkoncu się udało.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama