Rząd rozdał miliony przed wyborami

  • 30.06.2020, 08:51 (aktualizacja 03.07.2020, 11:00)
  • AN, TS, MP
Rząd rozdał miliony przed wyborami
Miliony popłynęły do samorządów. Tuż przed zakończeniem kampanii wyborczej ogłoszono, ile pieniędzy mają do wydania z budżetu państwa prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie gmin. Z pewnością data przekazania informacji o tym wsparciu jest nieprzypadkowa.

Łącznie w skali całego kraju rozdano aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Fundusz Inwestycji Samorządowych to forma pomocy dla wszystkich miast, gmin i powiatów. Została uchwalona przez Sejm w ramach tarczy antykryzysowej przed tygodniem razem z tzw. bonem turystycznym. Pieniądze mają być wsparciem dla samorządów, które właśnie realizują planowane inwestycje. Zapisy tarczy czekały podobno na głosowanie ok. 3 miesięcy. Były konsultowane ze związkami miast, gmin i miasteczek. Tuż przed wyborami ogłoszono podział środków. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin oraz powiatów.

- Kwota, jaką otrzymało miasto Chełm, to 12, 5 mln zł. Jesteśmy drugim pod względem wysokości wsparcia miastem w województwie - nie kryje zadowolenia prezydent Jakub Banaszek.

Dzięki pomocy, jakie otrzymały samorządy, pieniądze dotąd rezerwowane w budżetach na wkłady własne na inwestycje, będą mogły być wydane na inne zadania.

- Cała kwota, 2 mln zł, musi być przeznaczona na dotychczasowe remonty itp. Pokryjemy wkład własny na  ul. Kolejowej - tłumaczy prezydent.

Zadowolona jest też Bożena Deniszczuk, wójt gminy Wierzbica. Do kierowanego przez nią samorządu powędruje największe dofinansowanie spośród wszystkich gmin w powiecie chełmskim. Będzie to 1 mln 962 tys. 983 zł. 

- Dzięki zgodzie w radzie gminy, inwestujemy odważnie, ale i rozsądnie. 2 mln zł dofinansowania to będzie nasz udział własny w budowę przedszkola ze żłobkiem. Z optymizmem patrzymy w przyszłość, bo ostatnio jesteśmy bardzo skuteczni i konsekwentni w pozyskiwaniu dotacji, od kilkutysięcznych grantów po miliony na duże zadania.

Dotacja dla gminy Leśniowice również jest wysoka. Wynosi 1 mln 763 tys. 271 zł.

- W planach mamy sporo ważnych inwestycji. Wśród nich jest m.in. budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Leśniowicach (5,5 mln zł koszt zadania), modernizacja Gminnego Domu Kultury w Leśniowicach (ponad 3 mln zł), projekt „Senior plus”, czyli dostosowanie budynku po byłej szkole w Teresinie do potrzeb Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz wiele inwestycji drogowych. Być może niektórych nie bylibyśmy w stanie zrealizować, więc dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Samorządowych bardzo nam się przyda – mówi wójt Joanna Jabłońska.

Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza, także cieszy się z przyznanych ponad 630 tys. zł.

- Nie do końca możemy rozszyfrować klucz, jakim kierowano się przy ustalaniu wysokości kwot, podobnie jak część innych gmin, ale podejrzewamy, że chodzi o zakres i ilość dotychczas wykonywanych inwestycji. Planów mamy sporo, m.in. modernizacja budynku urzędu miasta i gminy, przebudowa ujęcia wody w Bezku i oczywiście drogi. Na razie jednak czekamy na jasne kryteria, na co dokładnie będzie można przeznaczać te fundusze.

Ambitne plany na też samorząd gminy Ruda-Huta, który otrzymał ponad milion złotych.

- W naszej gminie zawsze dużo inwestowaliśmy, stawiając na rozwój gospodarki i zaspokajanie potrzeb naszej społeczności, więc na pewno racjonalnie spożytkujemy tę kwotę - podkreśla wójt Kazimierz Smal. - Na pewno w wodociągi i w rozbudowę kanalizacji, a także w drogi, bo to kwestia wciąż aktualna. Nad dokładnymi planami będziemy rozmawiać z radnymi już na najbliższej komisji na początku lipca.

AN, TS, MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Obatel
Obatel 04.07.2020, 16:43
Kasę dają to bierzemy ale Dudy tu NIE CHCEMY!
miejscowy
miejscowy 30.06.2020, 09:44
Byle do następnych wyborów. Będzie nowa kasa wyborcza.
Polak
Polak 30.06.2020, 14:17
Lepsze to niż szambo w Wiśle

Pozostałe