Inwestycja nieprzyjazna niepełnosprawnym

  • 30.06.2020, 07:59 (aktualizacja 03.07.2020, 10:58)
  • AN
Inwestycja nieprzyjazna niepełnosprawnym
- Czy ktoś, kto jest odpowiedzialny za remont, za odbiór tej ulicy może wyjaśnić nam, opiekunom osób z niepełnosprawnością, jak mamy przejechać wózkiem po tym chodniku? - pyta Agnieszka Filipczuk, prezes Stowarzyszenia 25+ Nasza Przyszłość. To kolejna wpadka przy okazji remontu ul. Gen. Orlicz- Dreszera. Środowisko osób niepełnosprawnych jest poruszone.

- Mamy rok 2020. Dostosowanie przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych powinno być standardem, a nie czymś, o co trzeba się upominać - tłumaczy pani Agnieszka. - Karta Praw Osób Niepełnosprawnych jak i Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej mówią o tym, że nikt nie może być dyskryminowany, każdy ma pełne prawo do aktywnego życia bez barier utrudniających wykonywanie zawodu, zabawę czy odpoczynek.

Prezes stowarzyszenia przypomina, że istnieje obowiązek projektowania, budowania i utrzymania obiektów użyteczności publicznej tak, by zapewnić warunki do korzystania z nich przez osoby z niepełnosprawnością. W związku z sytuacją na ulicy Dreszera skontaktowała się z Jackiem Bobrusiem, członkiem chełmskiej rady do spraw osób niepełnosprawnych.

- Moim zdaniem, ta ulica powinna zostać zamknięta, gdyż nie spełnia standardów dla osób z niepełnosprawnością. Zamierzam interweniować w tej sprawie w urzędzie - mówi Bobruś. - Miejsce wskazane przez panią Agnieszkę to nie jedyna trudność, jaką napotykamy na tej ulicy. Chętnie spotkam się na wizji lokalnej z urzędnikiem odpowiedzialnym za inwestycję i wypożyczę mu wózek inwalidzki syna. Zobaczymy, jak będzie mu się pokonywało te przeszkody.

Bobruś przypomina, że nie ma w tej chwili znaczenia, jak wyglądał projekt i czy uwzględniał potrzeby osób poruszających się na wózku.

- Remont powinien być wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prawo budowlane zabrania wykonywania prac niezgodnych z tym prawem, na każdym etapie i przez każdego wykonawcę - wyjaśnia.

Jak tłumaczy Dominik Gil z gabinetu prezydenta, problem ze zwężeniem chodnika na skrzyżowaniu ulic Gen. Orlicz-Dreszera i Reformackiej wynika ze struktury własnościowej gruntów w obrębie skrzyżowania.

- Działka przylegająca do chodnika należy do pobliskiej wspólnoty mieszkaniowej. Miasto planuje odkupić działkę, która znajduje się w pasie drogowym, aby poszerzyć chodnik. W urzędzie odbyły się już rozmowy z zarządcą wspólnoty - informuje.

To nie jedyny problem związany z remontem ul. Dreszera. Kolejny to latarnia, która umieszczona jest centralnie przed przejściem dla pieszych. Negocjacje w tej sprawie już trwają.

- Miasto aneksuje umowę z wykonawcą zadania o usunięcie kolizji latarni z przejściem dla pieszych - wyjaśnia Gil.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe