Chełm w Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej

  • 29.06.2020, 08:30 (aktualizacja 03.07.2020, 10:56)
  • AN
Chełm w Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej
Kilka dni temu władze samorządu województwa lubelskiego i PKP podpisały porozumienie o utworzeniu Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, która swoim obszarem obejmie także Chełm. W ramach przedsięwzięcia planowane jest m.in. uruchomienie szybkich połączeń z naszego miasta do lotniska w Świdniku.

– Województwo lubelskie dysponuje jedną z najrzadszych sieci kolejowych w kraju. Dlatego wierzę, że Lubelska Kolej Aglomeracyjna poprawi dostępność transportową, tak aby mieszkańcy mogli szybko i swobodnie przemieszczać się, korzystając ze zmodernizowanych linii kolejowych – wyjaśnia marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika. Przeanalizowana zostanie możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.  Rozważona zostanie też elektryfikacja odcinka Lublin–Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin z Chełma. Perony mają zostać przystosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. 

Opracowanie koncepcji planowane jest na lata 2020-2021. Jej koszt szacuje się na ok. 400 tys. zł. Województwo lubelskie zobowiązało się pokryć połowę, pozostałą część sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Prezes zarządu PKP PLK SA Ireneusz Merchel ocenił, że rozwój kolei w aglomeracjach to jeden z celów, który  już jest realizowany w ramach Krajowego Programu Kolejowego.

- Chcemy, żeby mieszkańcy województwa dzięki Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej zyskali jeszcze lepsze możliwości podróży w regionie - powiedział Merchel.

Ministerstwo Infrastruktury z kolei poinformowało, że realizację robót budowlanych w ramach Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej zaplanowano w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
annak
annak 01.07.2020, 15:22
Przydałoby się połączenie z Białą Podlaską bo ciężko się tam dostać

Pozostałe