Zamaskowane głosowanie

  • 29.06.2020, 08:16 (aktualizacja 03.07.2020, 10:54)
  • GD
Zamaskowane głosowanie
Frekwencja w wyborach prezydenckich była dużo wyższa niż w poprzednich latach. Świadczył o tym już pierwszy meldunek o procentowej liczbie osób, które poszły do urn. Mimo reżimu sanitarnego, wyborcy ochoczo głosowali na swoich kandydatów.

- Na terenie działania delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie frekwencja wyborcza na godz. 12 wyniosła 21,97 proc. Najwyższa była w mieście Chełm - 25,49 proc., a najniższa w gminie Białopole - 15,19 proc. - informuje Marta Krasa-Burak, dyrektor delegatury KBW Chełm.

Kolejny meldunek o frekwencji wyborczej wg stanu na godz. 17 pojawił się już po zamknięciu bieżącego numeru. Pierwsze informacje świadczą jednak o tym, że mieszkańcy regionu chełmskiego, włodawskiego i krasnostawskiego poszli do urn chętniej niż 5 lat temu.

Przed oddaniem gazety do druku nie odnotowano żadnych incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej. Wszystkie obwodowe komisje wyborcze rozpoczęły pracę bez żadnych opóźnień. W wielu miejscach przed lokalami tworzyły się momentami długie kolejki. Zgodnie z wymogami sanitarnymi, w pomieszczeniach do głosowania mogła przebywać jedna osoba na 4 mkw. Dlatego niektórzy musieli czekać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut, aby wejść do środka.

Przed wejściem do lokalu wyborczego trzeba było nałożyć własną maseczkę ochronną oraz dezynfekować ręce. Można było zabrać również własny długopis do postawienia krzyżyka przy jednym z 11 kandydatów na prezydenta RP. Członkowie komisji sprawdzali dowody osobiste, ale nie wszystkim nakazywali zdjęcie z twarzy maseczki, by dokonać identyfikacji.

- To śmieszne, że nie sprawdzano zgodności twarzy wyborcy ze zdjęciem w dowodzie. Przecież ktoś mógł posłużyć się cudzym, nawet ukradzionym dowodem i za kogoś zagłosować - zauważa pan Roman.

Przedstawiciele chełmskiej delegatury KBW poinformowali nas, że wybory bez przeszkód zostały przeprowadzone również na oddziale zakaźnym chełmskiego szpitala. W dobie pandemii koronawirusa i w związku z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego, członkami obwodowej komisji wyborczej w tym miejscu byli wyłącznie pracownicy lecznicy.

GD

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe