Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Krwi jak na lekarstwo

Szpitale wznawiają planowe operacje i cały czas wykonywane są nagłe zabiegi. Krew ratuje życie ludzi między innymi po ciężkich wypadkach, w trakcie dużych operacji oraz osobom walczącym z anemią czy sepsą. Tymczasem zapasy niektórych grup są na wyczerpaniu.
Krwi jak na lekarstwo

Dramatycznie mało jest krwi grupy 0 Rh minus i B Rh minus. Zapasy pozostałych grup krwi określane są jako średnie. Ale i to może się w każdej chwili zmienić.

Na stronie RCKiK w Lublinie oraz na Facebooku centrum umieszczane są komunikaty o ilości zgromadzonej krwi. Warto je śledzić, by w porę móc reagować. Pracownicy centrum przypominają również, że gdy w banku znajduje się dostateczna ilość krwi danej grupy, krwiodawcy mogą oddać tylko osocze lub płytki krwi. Osocze pobierane jest między innymi w oddziale terenowym w Chełmie (numer telefonu: 82 565 56 51 lub 530-770-997). Rejestracja dawców odbywa się codziennie w godzinach od 7 do 12, a w każdą pierwszą sobotę miesiąca od 8 do 11. Punkt mieści się przy ulicy Szpitalnej 53.

W oddziale RCKiK we Włodawie (ul. Piłsudskiego 66, tel. 82 572 39 55) można oddać jedynie krew pełną. Krwiodawcy mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 11.30. Oba oddziały organizują też akcje terenowe. Ich terminy umieszczane są na stronie RCKiK w Lublinie. Aby dołączyć do grona honorowych krwiodawców i oddać krew, wystarczy mieć ukończone 18 lat, ważyć nie mniej niż 50 kg, cieszyć się dobrym stanem zdrowia i chcieć uratować komuś życie.

W centrum krwiodawstwa obowiązują wszystkie zasady bezpieczeństwa. Dawca wypełnia specjalny formularz, ma mierzoną temperaturę, a podczas samego pobrania zachowywana jest odpowiednia odległość. Personel centrum krwiodawstwa jest zabezpieczony dodatkowymi środkami ochronnymi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama