Krwi jak na lekarstwo

  • 26.06.2020, 10:21
  • szer
Krwi jak na lekarstwo
Szpitale wznawiają planowe operacje i cały czas wykonywane są nagłe zabiegi. Krew ratuje życie ludzi między innymi po ciężkich wypadkach, w trakcie dużych operacji oraz osobom walczącym z anemią czy sepsą. Tymczasem zapasy niektórych grup są na wyczerpaniu.

Dramatycznie mało jest krwi grupy 0 Rh minus i B Rh minus. Zapasy pozostałych grup krwi określane są jako średnie. Ale i to może się w każdej chwili zmienić.

Na stronie RCKiK w Lublinie oraz na Facebooku centrum umieszczane są komunikaty o ilości zgromadzonej krwi. Warto je śledzić, by w porę móc reagować. Pracownicy centrum przypominają również, że gdy w banku znajduje się dostateczna ilość krwi danej grupy, krwiodawcy mogą oddać tylko osocze lub płytki krwi. Osocze pobierane jest między innymi w oddziale terenowym w Chełmie (numer telefonu: 82 565 56 51 lub 530-770-997). Rejestracja dawców odbywa się codziennie w godzinach od 7 do 12, a w każdą pierwszą sobotę miesiąca od 8 do 11. Punkt mieści się przy ulicy Szpitalnej 53.

W oddziale RCKiK we Włodawie (ul. Piłsudskiego 66, tel. 82 572 39 55) można oddać jedynie krew pełną. Krwiodawcy mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 11.30. Oba oddziały organizują też akcje terenowe. Ich terminy umieszczane są na stronie RCKiK w Lublinie. Aby dołączyć do grona honorowych krwiodawców i oddać krew, wystarczy mieć ukończone 18 lat, ważyć nie mniej niż 50 kg, cieszyć się dobrym stanem zdrowia i chcieć uratować komuś życie.

W centrum krwiodawstwa obowiązują wszystkie zasady bezpieczeństwa. Dawca wypełnia specjalny formularz, ma mierzoną temperaturę, a podczas samego pobrania zachowywana jest odpowiednia odległość. Personel centrum krwiodawstwa jest zabezpieczony dodatkowymi środkami ochronnymi.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe