Ukrainki przywiozły wirusa

  • 23.06.2020, 08:03 (aktualizacja 26.06.2020, 12:46)
  • GD
Ukrainki przywiozły wirusa
17 czerwca zostały potwierdzone dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Chodzi o dwie obywatelki Ukrainy, które przyjechały do pracy sezonowej na terenie powiatu.

Kobiety w przebywały w tzw. kwarantannie granicznej. Miały wykonane testy przed rozpoczęciem pracy w gospodarstwie na terenie jednej z gmin krasnostawskich. Po stwierdzeniu pozytywnych wyników na obecność koronawirusa zostały przewiezione na oddział zakaźny szpitala w Chełmie. 

Władze tejże gminy nie zamierzają niczego potwierdzać i zaprzeczać. Odsyłają do służb sanitarnych i biura wojewody, które są upoważnione do udzielania informacji w takich sprawach.   

Łącznie z dwiema Ukrainkami stwierdzono już 8 przypadków zakażeń koronawirusem w powiecie krasnostawskim. Pozostałe osoby, które dotychczas zachorowały na covid-19, zostały uznane za ozdrowieńców.

Sprawa nowych zakażeń została poruszona na sesji rady powiatu w ubiegłym tygodniu. Radni zapoznali się z krótką informacją, którą starosta Andrzej Leńczuk otrzymał z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie.

Od początku podjętych działań przeciwepidemicznych do 15 czerwca obowiązkowej kwarantannie granicznej podlegały 1034 osoby. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał również decyzję o skierowaniu na kwarantannę 120 kolejnych osób, które miały kontakt z osobami chorymi lub zakażonymi SARS-CoV-2. W tym samym okresie nadzorem epidemiologicznym było objętych 585 osób.

Według stanu na 15 czerwca,  w kwarantannie na terenie powiatu krasnostawskiego znajdowało się 6 Polaków i aż 90 obywateli Ukrainy.

W trakcie dyskusji radny Marek Piwko chciał poznać szczegółowe informacje na temat liczby 1162 testów na koronawirusa wykonanych od początku zagrożenia epidemicznego do połowy czerwca br. Prosił o statystyki z rozbiciem na gminy, krasnostawski szpital i domy pomocy społecznej.

Krzysztof Zieliński mówił o problemach rolników, którzy ponoszą koszty zakwaterowania obywateli innych krajów przyjeżdżających do pracy w ich gospodarstwach i wykonania u nich testów. Jego zdaniem, cudzoziemcy powinni już na granicy przedstawić zaświadczenie lub legitymować się jako osoby zdrowe.

Ewa Nieścior stwierdziła, że cudzoziemcy przyjeżdżający do pracy sezonowej nie powinni być wpuszczani na teren gmin. Zanim przyjadą, powinni oczekiwać na wyniki na wyniki testów w bezpiecznym miejscu, aby nie narażać mieszkańców.

Starosta Andrzej Leńczuk nie był w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zapewnił, że na następną, nadzwyczajną sesję rady powiatu zaprosi dyrektorkę PSSE Krasnystaw, aby odpowie na nurtujące radnych pytania i omówi obowiązujące procedury sanitarne. Posiedzenie na wniosek klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego odbędzie się w najbliższy wtorek, 23 czerwca. W trakcie obrad mają być poruszane tematy dotyczące m.in. zmian w budżecie związanych z pandemią koronawirusa w celu pomocy dla przedsiębiorców, sytuacji na rynku pracy oraz reaktywowaniu oddziału zakaźnego w SPZOZ Krasnystaw.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe