Będą kary za brak maseczki

  • 22.06.2020, 09:18 (aktualizacja 26.06.2020, 12:40)
  • szer
Będą kary za brak maseczki
Wszyscy odetchnęli z ulgą. Nikt z pacjentów ani z personelu oddziału wewnętrznego chełmskiego szpitala nie jest zakażony SARS-CoV-2. Wszyscy zostali poddani kwarantannie i badaniom, po tym, jak u jednego z chorych wykryto koronawirusa. W sumie odizolowanych zostało około 70 osób.

- Oddział po kilkudniowym zamknięciu w tym tygodniu zacznie już normalnie funkcjonować – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa chełmskiego szpitala. – Wszystkie pomieszczenia zostały zdezynfekowane, podobnie jak znajdujący się tam sprzęt. Na szczęście wszyscy, którzy mieli kontakt z zakażonym pacjentem, są zdrowi.

COVID-19 jednak nie odpuszcza. W ubiegłym tygodniu na oddział zakaźny trafiły trzy kobiety w średnim wieku: dwie z powiatu krasnostawskiego i jedna z Chełma. Wszystkie przebywały wcześniej w tak zwanej kwarantannie granicznej. W 12 dniu izolacji miały wykonane badania. Żadna z nich nie przypuszczała, że może być chora.

Kobiety z powiatu krasnostawskiego to Ukrainki. Przyjechały do pracy. Chełmianka pracowała we Włoszech.

- W sumie na oddziale zakaźnym z potwierdzonym wynikiem COVID-19 mamy pięć osób – dodaje Litwin. - Większość nie wykazuje żadnych objawów choroby. 

Choć w naszym regionie liczba chorych się zmniejszyła, służby sanitarne przestrzegają przed zbytnim optymizmem.

– Wszyscy trochę wyluzowali, a tymczasem koronawirus wciąż jest obecny wokół nas i od nas zależy, jak sytuacja się rozwinie – mówi Elżbieta Kuryk, powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie.

W ubiegłym tygodniu pracownicy sanepidu przeprowadzili kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią.

- Wpadli do Biedronki na Lubelskiej i zaczęli karać za brak maseczek. Posypały się kary, po 500 zł od klientów i pracowników, a kierowniczka „zarobiła” 5 tysięcy – poinformował nas jeden z czytelników.

- Owszem, była taka kontrola – przyznaje inspektor - ale nikogo nie ukaraliśmy. Zwracaliśmy uwagę na zachowanie dystansu, czy są dostępne środki dezynfekcyjne, czy klienci i personel zakrywają usta i nos.

Tym razem skończyło się na pouczeniach. Jeżeli jednak nie będziemy przestrzegać zasad, mogą posypać się kary. Taką możliwość daje Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 czerwca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

– Dlatego apeluję o przestrzeganie zasad i procedur, tym bardziej że ostatnio wykrywane przypadki dotyczą osób, które nie wykazują wyraźnych objawów infekcji, a mogą rozprzestrzeniać koronawirusy. Jeżeli nie myślimy o sobie, pomyślmy o innych – dodaje.

20 czerwca na terenie województwa lubelskiego było 89 chorych na COVID-19, 72 z nich przebywa w szpitalach. Kwarantanną objętych jest 5740 osób, a nadzorem epidemiologicznym 288. Tego dnia laboratoria wykonały 881 testów diagnostycznych w kierunku SARS- CoV-2, a od początku trwania pandemii 46 367 badań. W tym czasie zanotowano 589 zakażonych, 474 osoby wygrały walkę z chorobą. Z powodu koronawirusa zmarło 17 osób.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe