Prawko zostawimy w domach

  • 19.06.2020, 13:40
  • MP
Prawko zostawimy w domach
Wprowadzenie długo wyczekiwanego ułatwienia dla kierowców jest już na ostatniej prostej. Parlamentarzyści pracują nad treścią projektu o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, dzięki czemu nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy. Ale to nie jedyne ułatwienie planowane przez rząd, kolejne dotyczą rejestracji pojazdów.

E-prawo jazdy to kolejne wygodne rozwiązanie dla kierowców po zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. To, czy mamy uprawnienia, policjanci drogówki czy inne służby drogowe będą weryfikować w CEPiK. Kierowcy, którzy są zdania, że brak obowiązku posiadania przy sobie dokumentów uchroni ich przed utratą np. w sytuacji przekroczenia punktów karnych, są w błędzie. Informacja o cofnięciu uprawnień na trzy miesiące natychmiast zostanie wprowadzona do systemu podczas kontroli. Zasadniczo więc w tej kwestii nic się nie zmieni i piractwo drogowe wciąż będzie tak samo, słusznie karane.

Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Cyfryzacji postanowiły usprawnić również system rejestracji samochodów. Nie będzie konieczna wymiana dowodu rejestracyjnego, kiedy skończą się w nim miejsca na pieczątki potwierdzające pozytywne przejście badania technicznego. Po nowelizacji ustawy zbędne będzie także wydawanie karty pojazdu, nalepki kontrolnej oraz wtórnika. Dużym ułatwieniem ma być możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego, do czego wystarczy tylko złożenie odpowiedniego wniosku.

Kiedy zmiany wejdą w życie, rejestrację auta kupionego w salonie załatwią sami pracownicy salonu. Jeszcze jednym ułatwieniem ma być możliwość zwrotu zatrzymanego podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego drogą elektroniczną.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe