Ostatni moment na głosowanie korespondencyjne

  • 15.06.2020, 11:37
  • AN
Ostatni moment na głosowanie korespondencyjne
16 czerwca mija termin zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego w czerwcowych wyborach prezydenckich. Można to zrobić ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy e-PUAP w urzędzie. Pomoże nam w tym Poczta Polska.

Jak wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza, w przypadku głosowania w kraju, zamiar oddania głosu korespondencyjnego powinien być zgłoszony w gminie, w której obywatel ujęty jest w spisie wyborców. Trzeba to zrobić najpóźniej do 16 czerwca, czyli do wtorku. Data ta nie obowiązuje osób, które podlegają obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych jeszcze po tym terminie. Ci wyborcy mają czas do 26 czerwca. Zgłoszenie dotyczy zarówno wyborów zaplanowanych na 28 czerwca, jak i ewentualnej II tury. Jeśli ktoś w I turze głosował w lokalu, a w II chce zagłosować korespondencyjnie, ma na poinformowanie o tym jeden dzień. Termin mija bowiem 29 czerwca. W przypadku osób w kwarantannie jest to 7 lipca.

Zgodnie z informacją PKW, urząd gminy prześle pakiet wyborczy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Doręczy go zespół co najmniej dwóch pracowników PP. Wrzucą pakiet do skrzynki pocztowej. Po tym odpowiedzialność za pakiet przechodzi na użytkownika skrzynki. Kopertę zwrotną należy "wrzucić do znajdującej się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy, nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej". Chodzi o zwykłą czerwoną skrzynkę PP. Pakiet wyborczy trzeba wrzucić do skrzynki lub zanieść do odpowiedniego urzędu gminy w godzinach jego pracy najpóźniej do 26 czerwca - na dwa dni przed głosowaniem w lokalach wyborczych.

Głosowanie na prezydenta RP odbędzie się 28 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. od 7 do 21.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe