Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

Tłoczno przed USC

- Czy Urząd Stanu Cywilnego w Chełmie może normalnie pracować? Ludzie stoją na dworze w wielkiej kolejce od rana. Jedna osoba obsługiwana jest około 40 minut. Chyba to jest jakaś przesada... - poskarżyła się nam Czytelniczka. Liczyła na to, że szybko załatwi sprawę w urzędzie, ale się przeliczyła.
Tłoczno przed USC

Nasza Czytelniczka przywiozła w poniedziałek do urzędu starszą panią z Hrubieszowa. Nie dość, że musiały czekać na swoją kolejkę na dworze, to nawet nikt nie zaproponował im krzesła, o skorzystaniu z toalety już nie wspominając.

- Tyle jest pomieszczeń, przecież można jakoś zadbać o bezpieczeństwo, stosując wymagane odstępy, płyny dezynfekcji oraz maseczki - mówi kobieta. - Urzędnicy biorą wypłaty, a nic nie da się załatwić. Trzeba brać wolny dzień w pracy i sterczeć kilka godzin. Czy kasjerki w sklepie są mniej narażone niż urzędnicy? Czy im jakaś lepsza ochrona się należy?

Kobieta mówi, że rozumie, iż każdy ma obawy dotyczące wirusa, lecz kasjerki w sklepie mają zazwyczaj ochronę w formie ścianki pleksi, noszą rękawiczki, przyłbice/maseczki, a klienci mają płyny do dezynfekcji.

Jak zapewnia Dominik Gil z gabinetu prezydenta, organizacja pracy Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miasta Chełm uwzględnia przede wszystkim potrzeby mieszkańców, więc mimo epidemii COVID-19 nieprzerwanie prowadzono bezpośrednią obsługę najważniejszych spraw. Dlatego nawet poniedziałkowe (25 maja) zniesienie ograniczeń w funkcjonowaniu urzędów nie zmieniło zasad funkcjonowania jednostki.

- W holu USC urzędnik wyznaczony do bezpośredniej obsługi mieszkańców, przy specjalnie przygotowanym stanowisku przyjmuje wnioski i wydaje akty stanu cywilnego (urodzenie, zgon, małżeństwo, oświadczenia woli), a także załatwia sprawy meldunkowe. To ograniczenie nieznacznie, ale jednak spowalnia proces wydawania dokumentów, który i bez tego jest czasochłonny - informuje Gil. - Dla przykładu, sporządzenie aktu urodzenia lub zgonu zajmuje średnio ponad godzinę (mediana czasowa ustalona przez MSWiA). Dodatkowo każda czynność związana z rejestracją stanu cywilnego musi być sprawdzona i podpisana osobiście przez kierownika lub zastępcę, którzy niejako obsługują wszystkie stanowiska poszczególnych pracowników rejestrujących zdarzenia.

Gil zapewnia, że mając na względzie powyższe okoliczności, należy uznać, że urzędnicy USC w Chełmie pracują wydajnie, świadcząc sprawną obsługę mieszkańców.

 - Wyjątkowo w poniedziałek (25 maja) nałożyły się na siebie dwa czynniki, które nieco zakłóciły funkcjonowanie USC. W wyniku przekazu medialnego informującego o otworzeniu urzędów, frekwencja w naszym urzędzie była większa niż zazwyczaj, a dodatkowo we wskazanym dniu ze względu na harmonogram pracy brak było zastępcy kierownika - tłumaczy Dominik Gil. - Następnego dnia wszystko wróciło do normy, a urząd – jak dotychczas – sprawnie załatwia sprawy chełmian.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama