Obniżki opłaty za śmieci nie będzie

  • 02.06.2020, 07:03 (aktualizacja 05.06.2020, 11:09)
  • DBEZ
Obniżki opłaty za śmieci nie będzie
Radni gminy Chełm uznali, że petycja w sprawie obniżenia opłaty za odbiór odpadów komunalnych nie zasługuje na uwzględnienie. Ich zdaniem stawka w wysokości 16 zł od osoby została dobrze obliczona.

To dalszy ciąg batalii o cenę śmieci, którą rozpętał Marcin Łopacki, mieszkaniec gminy, były kandydat na wójta. Wraz z dwiema innymi osobami wystosował do wójta i rady gminy petycję w sprawie obniżenia tej opłaty. Potem dołączył jeszcze 113 kart z podpisami mieszkańców, którzy ten wniosek popierają. W ubiegłym tygodniu podczas sesji Rady Gminy Chełm petycja została rozpatrzona.

Uzasadnienie do stanowiska komisji skarg, wniosków i petycji przedstawił Marek Chybiak, przewodniczący tej komisji. Przemawiał przez około godzinę, analizując aspekty prawne.

- Złożony dokument jest trudny w swojej treści i od razu widać, że był pisany pod wpływem emocji, o czym świadczą użyte zwroty i znaki interpunkcyjne tj. zapytania i liczne wykrzykniki - zauważył Chybiak.

Komisja zajęła się rozpatrzeniem sedna petycji, tj. wniosku o obniżenie opłaty za śmieci. Inne sprawy poruszane w piśmie, dotyczące np. przetargu, zdaniem komisji powinny być skierowane do wójta w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Uchwała rady gminy w sprawie wysokości opłaty za śmieci została opublikowana, co - jak podkreśliła komisja - oznacza, że została podjęta bez błędów formalno - prawnych. Nie uchyliły jej ani służby wojewody, ani Regionalna Izba Obrachunkowa. Stawka za śmieci w gminie Chełm jest zróżnicowana w zależności od liczby mieszkańców. Podstawowa wynosi 16 zł. Za piątą i szóstą osobę zamieszkującą w danej nieruchomości płaci się 8 zł, a od 7 osoby już tylko 4 zł.

Jak podkreślił Chybiak, stawka za wywóz śmieci powinna być wyższa w tym roku i wynosić 18,36 zł. Gmina Chełm jednak dokłada ze środków własnych ponad 581 tys. zł. W latach poprzednich, gdyby nie pomoc z budżetu gminy, mieszkańcy płaciliby również wyższe kwoty za śmieci.

- Autorzy petycji nie wskazali, z jakiego źródła należy pokryć deficyt, gdyby stawka za wywóz śmieci została obniżona - podkreśla radny.

Kosztów gospodarki odpadami nie można pokrywać kredytem, a ograniczanie inwestycji mogłoby być źle postrzegane przez mieszkańców.

Komisja odniosła się również do zarzutu, że w innych gminach stawki za wywóz śmieci są niższe. Jej zdaniem nie można porównywać gminy Chełm do innych gmin wiejskich na terenie powiatu chełmskiego. Różnią się one infrastrukturą, charakterem nieruchomości i uspołecznieniem mieszkańców. Znaczące też różnice występują w ilości wyrzucanych śmieci. W porównaniu do np. gminy Białopole - mieszkańcy gminy Chełm produkują ponad 2,5-krotnie więcej odpadów. A ponadto nie tylko w gminie Chełm stawka za odbiór śmieci wzrosła o 100 procent.

Bardzo ciekawym wątkiem jest też sprawa podpisów mieszkańców, zbieranych przez autorów petycji. Gminna komisja w końcu je policzyła. Na kartach przekazanych przez Łopackiego do gminy jest 1819 nazwisk, ale tylko 141 można zidentyfikować, jako podpisy mieszkańców gminy, bo przy pozostałych nie ma dokładnych adresów. Na jednej z kart nie ma nagłówka, a to zdaniem komisji oznacza, że ktoś dysponuje chronionymi danymi bez wskazania ich celu. Pozostałe nagłówki nie pokrywają się z tytułem petycji. Podpisy zbierano na liście osób sprzeciwiających się drastycznej podwyżce ceny za wywóz śmieci.

- Dane osobowe to nie worki z ziemniakami - stwierdził Chybiak. Jego zdaniem nie wiadomo, kto jest administratorem tych danych. Brakuje też zgody na reprezentowanie mieszkańców i przetwarzanie danych osobowych.

Komisja skarg, wniosków i petycji uznała, że osoby podpisane na liście ani nie są autorami petycji, ani jej nie poparły. Podpisy zbierano w celu sondowania zainteresowania sprawą podwyżek stawek za odbiór odpadów komunalnych. Stanowisko to poparli wszyscy obecni na sesji radni.

- Szkoda, że władze gminy Chełm bardziej dbają o gminne marmury i własne pensje, niż o mieszkańców, którzy płacą za śmieci najwięcej w całym powiecie chełmskim - komentuje  Łopacki.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Skindzier M.
Skindzier M. 02.06.2020, 13:04
Marcin J. Zrob z Tym porządek

Pozostałe